Masová sebevražda stovek sektářů. Kdo v Jonestownu protestoval, dostal injekci jedu

Od masakru v Jonestownu uběhlo přesně 40 let.
Na počátku tragédie, která vešla do dějin jako Jonestownský masakr, stála osobnost Jima Jonese. Narodil se 13. května 1931 v městečku Crete ve státě Indiana v USA. Jeho otec, válečný veterán z první světové války, byl zdravotně postižený a také dlouhodobě nezaměstnaný. Své problémy utápěl v alkoholu. Rodinu živila matka, která tak neměla moc času věnovat se malému Jimovi. Jones se cítil nechtěný a špatně snášel nuzné životní podmínky. Útěchu nalezl v hudbě a hlavně v náboženství. Už jako malý chlapec se zajímal také o smrt.
Odmala byl dychtivým čtenářem, který se zajímal o diktátory jako například Josifa Stalina, Mao Ce-tunga nebo Adolfa Hitlera. Zaujetí našel také v duchovním vůdci indické revoluce Gándhím nebo německém filozofovi Karlu Marxovi. Po studiích na vysoké škole v Richmondu se stal kazatelem. Díky svému charismatu a umění rétorické manipulace se okruh Jonesových příznivců rychle rozrůstal.
V roce 1955 se Jim Jones odklonil od evangelické církve a ve stejném roce založil vlastní sektu, kterou pojmenoval Chrám lidu (v originále The Peoples Temple, v překladu někdy také Svatyně lidu). Ta volala po sociální rovnosti, rasové snášenlivosti a právech pro chudé.
Jones před svými obdivovateli plamenně agitoval za myšlenky rasové rovnosti a sociální spravedlnosti. Do sekty přilákal tisíce levicově smýšlejících lidí, z nichž velká část byli Afroameričané. Zobrazit 79 fotografií
Foto: ČTK
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
Aktualizováno 18. 11. 2023 21:54
Před 45 lety, 18. listopadu 1978, došlo k tragédii jménem jonestownský masakr. Náboženský fanatik Jim Jones, který trpěl schizofrenií, tehdy donutil přes devět stovek členů své sekty Chrám lidu vypít smrtící jed. Těm, kteří protestovali, byla tekutina násilně vpravena do žil injekční stříkačkou.

Neštěstí bylo co do počtu obětí nejtragičtějším skonem amerických civilistů (s výjimkou přírodních katastrof) až do teroristických útoků 11. září 2001.

 

Právě se děje

Další zprávy