Přelomové objevy i rozvoj internetu. CERN posunul hranice lidského vědění

Přelomové objevy i rozvoj internetu. CERN posunul hranice lidského vědění
"Celkově se na experimentech v CERN podílí asi 250 Čechů – téměř tři procenta odborníků ze všech členských zemí, což je docela dobré číslo vzhledem k velikosti České republiky a výši jejího finančního příspěvku, jež je jen o něco málo větší než jedno procento rozpočtu CERN," říká pro magazín Univerzity Karlovy profesor Rupert Leitner, který byl u zrodu oficiální spolupráce Univerzity Karlovy a CERN.
…
Už dvakrát provoz urychlovače zastavila zvířata. V roce 2009 způsobil výpadek elektřiny kus bagety, který do vedení upustil pták. V roce 2016 zase překousala elektrické kabely kuna.
Jeden z nejzásadnějších přínosů, se kterým se většina lidstva pravidelně potkává, vytvořil na Vánoce 1990 Tim Berners-Lee. V ten den publikoval první webový server na světě - info.cern.ch. Z nápadu, který měl usnadnit vědcům sdílení dat, vznikl WorldWideWeb (www). Berners-Lee vytvořil i první webový prohlížeč a jazyk html. Zobrazit 31 fotografií
Foto: Aktuálně.cz / CERN Accelerating science / www.home.cern
Jana Václavíková Dan Poláček Jana Václavíková, Dan Poláček
28. 9. 2024 18:43
Sedmdesáté výročí slaví významná organizace, díky které leží v Evropě největší urychlovač částic na světě. CERN na hranicích Švýcarska a Francie stál hned za několika vědeckými objevy, které přinesly Nobelovu cenu i technologie, bez nichž si současný život lze jen těžko představit.
 

Právě se děje

Další zprávy