Kulturní projekt století. Němci otevřeli muzeum v přestavěném sídle pruských králů

Kulturní projekt století. Němci otevřeli muzeum v přestavěném sídle pruských králů
Současná replika se drží verze stavby dokončené ve druhé polovině 19. století. Tehdy tu přibyla kupole, jeden ze symbolů vysokého postavení Hohenzollernů, kteří se mezitím stali nejen pruskými vládci, ale také panovníky německého císařství. Na malbě je původní "městský palác" v roce 1919. Rok předtím německá monarchie padla a budova měla poprvé sloužit kulturním účelům. Do dějin se tehdy zapsal balkon na západní fasádě: marxista Karl Liebknecht se z něj pokusil vyhlásit "svobodné socialistické Německo". Snaha o levicovou revoluci ale nevyšla.
Ruina paláce v roce 1950. Tehdy už byl východní Berlín hlavním městem nově založené Německé demokratické republiky.
Humboldtovo fórum se návštěvníkům otevřelo po několika odkladech způsobených mimo jiné pandemií covidu-19. Loni v prosinci bylo zpřístupněno alespoň virtuálně. Podle agentury DPA jeden z nejvíce ambiciózních kulturních projektů v mezinárodním měřítku přišel nakonec na 680 milionů eur (téměř 17,5 miliardy korun). Začíná se šesti výstavami a bohatým zahajovacím programem.
Prvních 100 dní je vstup volný. Další část zařízení se má otevřít v září a teprve v první polovině příštího roku se zpřístupní celé. K vidění tu budou i beninské bronzové sošky, které Německo získalo v dobách své kontroverzní koloniální minulosti.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Dan Poláček ČTK Helena Truchlá, Dan Poláček, ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2021 16:45
V Berlíně se pro návštěvníky otevřelo Humboldtovo fórum. Centrum pro kulturu, umění a vědu sídlí v nové budově, která vyrostla v několika uplynulých letech na místě někdejšího sídla pruských králů a německých císařů. Podívejte se na historii stavby, jejíž soudobá fasáda je unikátní replikou původního paláce, který nepřežil pohnuté německé dějiny 20. století.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy