Sídlili tu pruští vládci. Fotografie ukazují pohnutou proměnu berlínského paláce

Sídlili tu pruští vládci. Fotografie ukazují pohnutou proměnu berlínského paláce
Současná replika se drží verze stavby dokončené ve druhé polovině 19. století. Tehdy tu přibyla kupole, jeden ze symbolů vysokého postavení Hohenzollernů, kteří se mezitím stali nejen pruskými vládci, ale také panovníky německého císařství. Na malbě je původní "městský palác" v roce 1919. Rok předtím německá monarchie padla a budova měla poprvé sloužit kulturním účelům. Do dějin se tehdy zapsal balkon na západní fasádě: marxista Karl Liebknecht se z něj pokusil vyhlásit "svobodné socialistické Německo". Snaha o levicovou revoluci ale nevyšla.
Ruina paláce v roce 1950. Tehdy už byl východní Berlín hlavním městem nově založené Německé demokratické republiky.
Humboldtovo fórum vzniklo na jednom z centrálních ostrovů na řece Sprévě, v srdci Berlína. Nově otevřená stavba je unikátní svým návrhem: částečně je zcela moderní budovou, částečně věrnou historickou replikou někdejšího královského a císařského zámku.
Na tomto místě v centrálním Berlíně se po stovky let psaly nejen městské, ale také pruské a německé dějiny. Už od 14. století zde stával klášter, o sto let později si mocný šlechtický rod Hohenzollernů začal stavět na jeho místě vlastní sídlo. Snímek ukazuje jeho podobu v roce 1900.
Foto: Profimedia.cz
Helena Truchlá Dan Poláček Helena Truchlá, Dan Poláček
19. 12. 2020 13:41
Pro "vlajkovou loď" německé kultury to není úplně nejlepší načasování. Netrpělivě očekávaná berlínská galerie Humboldtovo fórum se po letech výstavby otevřela uprostřed koronavirové pandemie. Zatím tedy jen digitálně. Podívejte se na historii kulturní instituce, která je unikátní částečnou replikou pruského císařského paláce. Ten původní totiž nepřežil pohnuté německé dějiny 20. století.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy