Foto: Nacisté vpadli do Polska a spustili teror. Jak začala nejhorší válka v dějinách

Napadením Polska v září 1939 rozpoutalo Německo druhou světovou válku.
Sovětský ministr zahraničí Vjačeslav Molotov (na snímku drží pero) a jeho německý protějšek Joachim von Ribbentrop (stojí přímo za Molotovem) na konci srpna 1939 podepsali dohodu o vzájemném neútočení. Nacistický vůdce se tak chtěl v prvních fázích války vyhnout nutnosti bojovat na dvou frontách. Kromě spojenectví smlouva obsahovala tajný dodatek o rozdělení vlivu v Evropě včetně Polska.
Nacisté na Polsko zaútočili hned na začátku září. Na snímku německá bitevní loď Schleswig-Holstein střílí na vojenský sklad polské armády na baltském poloostrově Westerplatte nedaleko Gdaňsku.
Zatímco základna a okolní území patřilo od 20. let Polsku, osamostatněnému po první světové válce, přístavní město s převážně německým obyvatelstvem stranilo Hitlerovi.
Bitva o Westerplatte trvala až do 7. září, kdy se Poláci vzdali. A stala se jedním z prvních bojů druhé světové války.
Foto: Colorized by Mikołaj Kaczmarek / Museum of the Warsaw Uprising
Helena Truchlá Dan Poláček Helena Truchlá, Dan Poláček
1. 9. 2019 6:42
Přesně před 80 lety začal nejkrvavější vojenský konflikt v dějinách lidstva, druhá světová válka. Za úsvitu 1. září 1939 německé jednotky přepadly Polsko a boje si za měsíc svého trvání vyžádaly 66 tisíc mrtvých na polské a 16 tisíc na německé straně. Na konci invaze si území někdejší Druhé Polské republiky mezi sebe rozdělili diktátoři Adolf Hitler a Josef Stalin. Prohlédněte si historické snímky z prvních týdnů války.
 

Právě se děje

před 35 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy