Foto: Nacisté vpadli do Polska a spustili teror. Jak začala nejhorší válka v dějinách

Napadením Polska v září 1939 rozpoutalo Německo druhou světovou válku.
Sovětský ministr zahraničí Vjačeslav Molotov (na snímku drží pero) a jeho německý protějšek Joachim von Ribbentrop (stojí přímo za Molotovem) na konci srpna 1939 podepsali dohodu o vzájemném neútočení. Nacistický vůdce se tak chtěl v prvních fázích války vyhnout nutnosti bojovat na dvou frontách. Kromě spojenectví smlouva obsahovala tajný dodatek o rozdělení vlivu v Evropě včetně Polska.
Nacisté na Polsko zaútočili hned na začátku září. Na snímku německá bitevní loď Schleswig-Holstein střílí na vojenský sklad polské armády na baltském poloostrově Westerplatte nedaleko Gdaňsku.
Zatímco základna a okolní území patřilo od 20. let Polsku, osamostatněnému po první světové válce, přístavní město s převážně německým obyvatelstvem stranilo Hitlerovi.
Bitva o Westerplatte trvala až do 7. září, kdy se Poláci vzdali. A stala se jedním z prvních bojů druhé světové války.
Foto: Colorized by Mikołaj Kaczmarek / Museum of the Warsaw Uprising
Helena Truchlá Dan Poláček Helena Truchlá, Dan Poláček
1. 9. 2019 6:42
Přesně před 80 lety začal nejkrvavější vojenský konflikt v dějinách lidstva, druhá světová válka. Za úsvitu 1. září 1939 německé jednotky přepadly Polsko a boje si za měsíc svého trvání vyžádaly 66 tisíc mrtvých na polské a 16 tisíc na německé straně. Na konci invaze si území někdejší Druhé Polské republiky mezi sebe rozdělili diktátoři Adolf Hitler a Josef Stalin. Prohlédněte si historické snímky z prvních týdnů války.
 

Právě se děje

před 10 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoli nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy