Foto: Nacisté vpadli do Polska a spustili teror. Jak začala nejhorší válka v dějinách

Napadením Polska v září 1939 rozpoutalo Německo druhou světovou válku.
Sovětský ministr zahraničí Vjačeslav Molotov (na snímku drží pero) a jeho německý protějšek Joachim von Ribbentrop (stojí přímo za Molotovem) na konci srpna 1939 podepsali dohodu o vzájemném neútočení. Nacistický vůdce se tak chtěl v prvních fázích války vyhnout nutnosti bojovat na dvou frontách. Kromě spojenectví smlouva obsahovala tajný dodatek o rozdělení vlivu v Evropě včetně Polska.
Nacisté na Polsko zaútočili hned na začátku září. Na snímku německá bitevní loď Schleswig-Holstein střílí na vojenský sklad polské armády na baltském poloostrově Westerplatte nedaleko Gdaňsku.
Zatímco základna a okolní území patřilo od 20. let Polsku, osamostatněnému po první světové válce, přístavní město s převážně německým obyvatelstvem stranilo Hitlerovi.
Bitva o Westerplatte trvala až do 7. září, kdy se Poláci vzdali. A stala se jedním z prvních bojů druhé světové války.
Foto: Colorized by Mikołaj Kaczmarek / Museum of the Warsaw Uprising
Helena Truchlá Dan Poláček Helena Truchlá, Dan Poláček
1. 9. 2019 6:42
Přesně před 80 lety začal nejkrvavější vojenský konflikt v dějinách lidstva, druhá světová válka. Za úsvitu 1. září 1939 německé jednotky přepadly Polsko a boje si za měsíc svého trvání vyžádaly 66 tisíc mrtvých na polské a 16 tisíc na německé straně. Na konci invaze si území někdejší Druhé Polské republiky mezi sebe rozdělili diktátoři Adolf Hitler a Josef Stalin. Prohlédněte si historické snímky z prvních týdnů války.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražská burza znovu zaznamenala nejvýraznější pokles od června 2016

Index PX klesl o 2,91 procenta na 1002,24 bodu. Podobně výrazný propad postihl burzu už v pondělí, kdy index PX oslabil o 2,81 procenta. Burza ztratila už pošesté v řadě. Propad ji přiblížil hranici 1000 bodů, pod kterou byla naposledy loni 10. října. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Podle analytiků trhy ztrácejí kvůli obavám z šíření nového koronaviru.

Index PX většinou zaznamenává denní poklesy pouze v desetinách procenta. Jen výjimečně v posledních letech oslabil za jeden den o více než dvě procenta. Už v pondělí po informacích o nových případech nákazy koronavirem v dalších zemích zaznamenala pražská burza největší denní propad od konce června 2016.

Tehdy index PX v některých dnech ztrácel i více než tři nebo čtyři procenta v reakci na referendum ve Velké Británii, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

Další zprávy