Drama ve Vlčím doupěti obrazem: Hitler přežil jen náhodou, operace Valkýra selhala

Hitler si prohlíží zničené prostory Vlčího doupěte v bývalém východním Prusku (dnes Polsko).
Plukovník hrabě Claus Schenk von Stauffenberg na snímku z roku 1933. Byl mozkem i pachatelem jednoho z vrcholných činů německého protinacistického odboje.
Samotnému spuštění operace Valkýra měla předcházet smrt Adolfa Hitlera. Zavraždit se ho pokusil právě Stauffenberg. Na snímku Stauffenberg jako pětiletý, narodil se v roce 1907.
S rodiči a sourozenci někdy kolem roku 1923. Stauffenberg pocházel ze starobylé šlechtické katolické rodiny.
Oficír německé armády patřil mezi zastánce takzvané konzervativní revoluce. Ta měla zemi po první světové válce v období takzvané výmarské republiky (1919-1933)  odklonit od pokusu o liberální a demokratické státní zřízení. Na snímku bratři Claus (vlevo) a Berthold von Stauffenbergové se svou matkou zhruba v roce 1928. Berthold byl nacisty popraven necelé tři týdny po Valkýře, 10. srpna 1944.
Foto: ČTK
Helena Truchlá Dan Poláček Helena Truchlá, Dan Poláček
Aktualizováno 20. 7. 2020 9:30
Zavraždit Adolfa Hitlera, převzít moc v Německu a ukončit válku. Takový byl plán skupiny vojáků, šlechticů a úředníků, kteří se před 76 lety pokusili o protinacistický puč. Povstání, jehož ústřední postavou byl důstojník wehrmachtu Claus Schenk von Stauffenberg, vstoupilo do dějin pod názvem operace Valkýra. O atentát se Stauffenberg s komplici pokusili 20. července 1944.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy