Obrazem: Život Tändzina Gjamccha. 14. tibetský dalajlama slaví 85. narozeniny

Obrazem: Život Tändzina Gjamccha. 14. tibetský dalajlama slaví 85. narozeniny
Čtrnáctý dalajlama, celým jménem Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, byl korunován v necelých pěti letech v roce 1940. Podle tibetské tradice je dalajlama "vyvoleným", který se už po staletí převtěluje. Tändzina objevila skupina mnichů jako čtrnácté takové převtělení.
Narodil se v roce 1935 jako Lhamo Döndub do rodiny rolníků v tibetské provincii Amdo. Na fotografii jsou jeho rodiče se dvěma dalajlamovými bratry v roce 1940.
Rodina čtrnáctého dalajlamy. Dospělosti se dožilo osm jeho sourozenců.
Tändzin Gjamccho v chlapeckých letech. Vzdělávat se začal v roce 1940, studoval logiku, krásné umění, sanskrt a lékařství, největší důraz byl ale kladen na to, aby dobře zvládl buddhistickou filozofii.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Helena Truchlá Dan Poláček, Helena Truchlá
6. 7. 2020 9:00
Narodil se 6. července 1935 jako Lhamo Döndub do chudé rolnické rodiny v hornatém Tibetu. Za svůj život prchal před vojáky komunistické Číny, našel azyl v Indii a poté procestoval celý svět. Mnohokrát byl také v Česku, kam jezdil na pozvání svého přítele Václava Havla. Podívejte se na momentky ze života čtrnáctého dalajlamy.
 

Právě se děje

před 40 minutami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy