Firma Pfizer oznámila zásadní milník. Její vakcína proti covidu má 90% účinnost

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 11. 2020 18:27
Farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že její experimentální vakcína proti covidu-19 má více než 90procentní účinnost, píše agentura Reuters. K závěru společnost dospěla na základě předběžných dat z rozsáhlé studie. V příštích týdnech požádá v USA o schválení.
Ilustrační foto. | Video: Reuters

Pfizer ve spolupráci s německou BioNTech SE tak nyní jako první doložily úspěšná data z rozsáhlé klinické studie vakcíny proti koronaviru. Firma Pfizer uvedla, že u vakcíny dosud neshledala žádné vážné vedlejší účinky a plánuje požádat o její schválení ke krizovému použití v USA.

V případě takového schválení bude zpočátku počet dávek omezený. Zároveň podle agentury Reuters zatím není zcela jasné, jak dlouho bude vakcína člověka před nákazou chránit. Zpráva nicméně podle agentury přináší naději, že se prokáže úspěšnost také u dalších experimentálních vakcín proti covidu-19.

"Dnešek je skvělým dnem pro vědu a pro lidstvo," uvedl v prohlášení Albert Bourla, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Pfizer. "Dosahujeme tohoto zásadního milníku v našem programu vývoje vakcíny v době, kdy to svět nejvíce potřebuje," doplnil s tím, že počty nakažených ve světě stoupají k novým rekordům, hrozí zahlcení nemocnic a ekonomiky se snaží opět otevřít.

Pfizer plánuje požádat o schválení vakcíny ke krizovému použití v USA pro osoby ve věku 16-85 let. K tomu bude třeba shromáždit dva měsíce údajů o bezpečnosti vakcíny u zhruba poloviny účastníků studie - tedy asi 44 tisíc lidí. Očekává, že data bude mít koncem měsíce.

Průběžná analýza se podle Pfizeru uskutečnila poté, co 94 účastníků studie onemocnělo covidem-19, a bylo tedy možné údaje porovnat s tím, kdo dostal vakcínu a kdo placebo. Společnost neuvedla, kolik přesně lidí, kteří vakcínu obdrželi, se nakonec covidem-19 nakazilo. Zmíněná více než 90procentní účinnost však naznačuje, že z 94 nakažených vakcínu mohlo dostat maximálně osm lidí, píše Reuters. Vakcínu účastníci studie dostali ve dvou dávkách v rozpětí tří týdnů.

Povzbuzující, shodují se experti

"Je velmi důležité vědět, že existuje účinná vakcína, která navíc bude schválená možná už koncem listopadu," uvedl Lucio Rovati, šéf italské firmy, která rovněž vyvíjí vakcínu proti covidu-19. Dodal ale, že zatím není jasné, jak dlouho bude vakcína před nákazou chránit.

"Zdá se, že vakcína je účinná už po pouhých čtyřech týdnech," ocenil vakcínu německý epidemiolog Clemens Wendtner. "Je to velmi povzbuzující, a to i proto, že vědci dokážou vyvinout vakcínu v tak relativně krátké době," řekl Walid Gellad z Pittsburgské univerzity o vakcíně na virus, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně.

Míra účinnosti vakcíny výrazně převyšuje 50procentní účinnost, kterou pro vakcínu proti covidu-19 požaduje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Pfizer uvedla, že ve studii bude pokračovat, dokud mezi účastníky nebude 164 případů nákazy koronavirem, což vzhledem k narůstajícímu počtu nemocných v USA může být poměrně brzy.

Pfizer a BioNTech uzavřely s americkou vládou smlouvu v hodnotě 1,95 miliardy dolarů na dodávku 100 milionů dávek vakcíny již od letošního roku. Rovněž dosáhly dohod o dodávkách přípravku s Evropskou unií, Británií, Kanadou a Japonskem. Aby ušetřily čas, začaly společnosti vakcínu vyrábět ještě dříve, než si byly jisty její účinností. V letošním roce plánují vyrobit dostatek vakcíny pro 25 milionů lidí. Pfizer očekává, že příští rok vyprodukuje až 1,3 miliardy dávek vakcíny.

Další výrobci vakcín

Vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2 testují v řadě zemí, v závěrečné, tedy třetí fázi testování, je nyní na světě asi tucet takových přípravků. Podle britského deníku The Guardian jsou už tento měsíc očekávány předběžné výsledky u další z nadějných vakcín, kterou vyvinula firma Astra Zeneca spolu s oxfordskou univerzitou.

Vakcína společností Pfizer a BioNTech využívá na rozdíl od té oxfordské způsob, při němž se člověku zavede do těla část genetického kódu viru, který pak "trénuje" imunitní systém.

Zprávu přivítalo i Rusko, které už očkuje zdravotníky svou vakcínou Sputnik V, ač ještě neskončilo její testování. "Vítáme pokrok našich zahraničních kolegů. Čím více vakcín, tím lépe budou lidé chráněni," uvedl Alexandr Gincburg z moskevského institutu, který Sputnik V vyvinul. "Brzy zveřejníme předběžné výsledky z postregistračního testování vakcíny Sputnik V, takzvané fáze 3. Jsem si jistý, že účinnost bude též vysoká," dodal. Oxana Drapkinovová z ruského ústavu pro preventivní medicínu uvedla, že účinnost ruské vakcíny je též víc než 90procentní.

Server BBC upozornil na komplikace s americko-německou vakcínou, která musí být uchovávána v ultrachladném prostředí o teplotě minus 80 stupňů Celsia. "To může způsobit velké logistické problémy pro masové očkování zejména mimo větší města a v nízko- a středněpříjmových zemích," uvedl Andrew Hill, farmaceutický expert z Liverpoolské univerzity. "Nicméně je to obrovský pokrok v boji proti covidu-19," dodal.

Světlo na konci tunelu

"Gratuluji skvělým ženám a mužům, kteří k tomuto průlomu přispěli," komentoval zprávu vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden. Dodal ale, že boj s nemocí covid-19 bude trvat ještě měsíce. "Roušky zůstávají silnější zbraní proti viru než vakcína," dodal. Prezident Donald Trump označil zprávu o vakcíně za "skvělou". "Akciové trhy jdou hodně nahoru, vakcína bude brzy," uvedl Trump na Twitteru.

"Vidíme světlo na konci tunelu," komentoval v pondělí zprávu kanadský premiér Justin Trudeau. "Doufáme ve vakcínu začátkem příštího roku," uvedl také. Kanada má s Pfizerem smlouvu na nejméně 20 milionů dávek vakcíny.

Pfizer a BioNTech uzavřely už dříve s americkou vládou smlouvu v hodnotě 1,95 miliardy dolarů na dodávku 100 milionů dávek vakcíny. Rovněž už se dohodly na dodávkách vakcíny s Evropskou unií, Británií, Kanadou a Japonskem. Letos plánují vyrobit dostatek vakcíny pro 25 milionů lidí. Pfizer očekává, že příští rok vyprodukuje až 1,3 miliardy dávek vakcíny.

Americké akcie zahájily pondělní obchodování prudkým růstem a vystoupily na nová maxima mimo jiné právě díky zprávě o nové vakcíně. Akcie Pfizeru si kolem 16:00 SEČ připisovaly zhruba osm procent. Kvůli vyhlídkám na vakcínu se nicméně dostaly pod tlak akcie některých podniků, které letos těží z restrikcí souvisejících s covidem-19. Výrazně oslabují například akcie videokonferenční společnosti Zoom Video Communications, které odepisují kolem 16 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy