Jen některé nanouroušky jsou z nanovláken, zjistili vědci v Liberci. Obstály ty české

ČTK ČTK
2. 11. 2020 7:17
Při testu šesti vybraných typů roušek aktuálně prodávaných na tuzemském trhu, které jejich dodavatelé označují za nanoroušky, obstály tři druhy vyráběné v Česku. Zbývající tři typy dovezené z Asie nanotextilii neobsahovaly. Sdělila to Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, která upozornila na výsledky zkoumání Technické univerzity v Liberci, jejíž výzkumníci testování provedli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

"Ve třech ze šesti roušek nebyla žádná nanovlákenná textilie ani jakékoliv jiné nanoobjekty, které by technologicky zvyšovaly filtrační funkčnost roušek. Našli jsem v nich pouze mikrovlákenné textilie," uvedl vědecký pracovník TUL Pavel Kejzlar, který se na testování roušek podílel.

Jeden z výrobců podle něj například vyrobil z příze, kterou označil za nanomateriál, tkaninu, kde se vlákna vzájemně kříží. Vytvořil tím membránu, která je pro filtraci velmi malých objektů, jako jsou bakterie či dokonce viry, naprosto nevhodná.

"V místech, kde dochází ke křížení osnovy a útku, jsme zaznamenali průduchy o velikosti až 30 mikrometrů. To je v přepočtu 30 tisíc nanometrů. Když uvážíme, že koronaviry SARS-CoV-2 mají velikost 80 až 150 nanometrů, umožňují jim takovéto póry v mikrovlákenné textilii bezproblémový průnik rouškou," dodal Kejzlar.

Nanotechnologové uvádějí, že klasické konvenční roušky chrání před virovou nákazou zpravidla jen okolní osoby od případně nakaženého uživatele roušky. Pokud je naproti tomu nanovlákenná rouška na obličeji dobře utěsněna, může před průnikem virů chránit obousměrně, tvrdí.

Při aktuálním testování nanoroušek zvolili výzkumníci z liberecké univerzity formu takzvaného slepého testu. Pracovníci, kteří samotný test prováděli, neznali výrobce, země původu a další identifikační údaje roušek. Tyto údaje znal pouze člověk, který vzorky k testování připravil a předal je testujícím kolegům, ale na samotném vědeckém testu se nepodílel. Test byl prováděn nezávisle na sobě souběžně ve dvou laboratořích, výsledky z obou z nich se naprosto shodovaly.

"Na nanoroušky a nanorespirátory se podle našich zjištění spoléhají lidé se sníženou imunitou, onkologičtí pacienti, lidé s chronickými respiračními onemocněními a další rizikové skupiny. Když se tito lidé nechají oklamat a místo vysoce účinných nanovlákenných produktů si v dobré víře koupí nepravé nanoroušky, ohrožuje to jejich zdraví a v krajním případě i život. Pokud tedy někteří dovozci roušek z Asie spotřebitelům prokazatelně lžou, že tyto roušky obsahují nanotextilii, zřejmě by je měla Česká obchodní inspekce za klamání spotřebitelů pokutovat," uvedl předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich sdělil, že v Česku aktuálně není akreditovaná laboratoř na nanomateriály a nanovlákna, zvažuje se provedení testů v zahraničí. "Výsledky z Liberce tedy prověříme a budeme s nimi dále pracovat, byť to nejsou informace z akreditované laboratoře. Bereme je jako nové zjištění, kterým se budeme zabývat," uvedl mluvčí.

Testované roušky, které neobsahovaly nanotextilii:

TNG Rouška 3-vrstvá / dodavatel: REMOSKA s.r.o.
VINATEX Fabric Mask / dodavatel: EUROVINA Travel s.r.o.
SMART SHIELD PRO MASK YDHG RespiLab™ / dovozce: Duc Nguyen Van (DIČ: CZ8811104313); distributor: umbrellaline 2010 s.r.o.

Testované roušky, které obsahovaly nanotextilii:

BreaSAFE® COMMUNITY MASK / dodavatel: PARDAM NANO4FIBERS s.r.o.
SpurTex® PP (VS) Standard / dodavatel: SPUR a.s.
YourMask N4H NANOFIBER / dodavatel: SEN WORLD s.r.o.

Zdroj: Asociace nanotechnologického průmyslu ČR s odkazem Technickou univerzitu v Liberci.

Odpověď společnosti EUROVINA Travel s.r.o.:

"Výrobce roušek VINATEX Fabric Mask ani její dodavatel, společnost EUROVINA Travel s.r.o., netvrdí a nikdy netvrdili, že by tyto roušky měly obsahovat nanovláknovou textilii anebo že by se mělo jednat o tzv. nanoroušky a není to uvedeno ani na obalové informaci výrobku." 

Video: Nejlepší vakcínou jsou teď roušky, říká Svoboda

Koronavirus má část z ptačí chřipky, bez této části se neumí navázat na lidskou část buňky, říká imunolog Jaroslav Svoboda. | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy