Finanční krize: Bulharsko se připravuje na drtivý dopad

Martin Novák Martin Novák
29. 10. 2008 15:44
Velká ocelárna bankrotuje, Světová banka chce vidět krizový plán
Foto: Reuters

Sofia - Globální krize postupně metastázuje do jednotlivých zemí východní Evropy.

Po masivních půjčkách Ukrajiny a Maďarska od Mezinárodního měnového fondu usiluje o pomoc i Bělorusko, v Polsku a Rusku lidé začínají v obavách vybírat své vklady z bank.

Na "náraz" se chystá také Bulharsko. Světová banka tamní vládu vyzvala, aby vypracovala harmonogram kroků pro případ nouze.

Balkánská země je totiž podle expertů další na řadě. Hodně si napůjčovala v zahraničí, a její ekonomika je tak kvůli globálním problémům zranitelná.

"Ráda bych slyšela, co chce a bude v případě propuknuvší krize vláda dělat. Například když začne stoupat nezaměstnanost," řekla na konferenci v Sofii zástupkyně Světové banky Kristalina Georgievová, shodou okolností Bulharka.

Signálem nadcházející krize byly dnes v Sofii dvě demonstrace.

Na té první protestovali zaměstanci ocelárny Krekimkovci proti plánům na uzavření továrny. Po nich vyšli do ulic zemědělci, protože neobdrželi od státu dotace v předepsaném termínu.

Zemi každopádně čeká zpomalení ekonomického růstu. Vláda jej podle agentury Bloomberg odhaduje na rok 2009 ve výši 4,7 procent. Původně to mělo být šest procent.

Střet zemědělců a policistů v ulicích Sofie.
Střet zemědělců a policistů v ulicích Sofie. | Foto: Reuters

Podle zahraničních hospodářských analytiků ale bude reálný růst v příštím roce činit dokonce méně než čtyři procenta.

Kabinet ovládaný socialisty také odložil z ledna na červenec plánované zvýšení penzí o dvacet procent.

Bulharští politici a ekonomové ale tvrdí, že tak hluboká krize, jaká nastala třeba v Maďarsku nebo na Ukrajině, Bulharsku nehrozí.

"Bulharské banky prosperují a krizi ve zdraví přežijí," řekl agentuře Bloomberg šéf Bulharské centrální banky Ivan Iskrov. Podle premiéra Sergeje Staničeva není důvod k panice.

Sofie nicméně přiznala, že vede předběžná jednání s Mezinárodním měnovým fondem, i když zatím o žádnou pomoc žádat nehodlá.

Bulharsko má ale už tak dost velké problémy. Kvůli nedostatečnému boji s korupcí i organizovaným zločinem a kvůli špatnému   stavu justice mu Evropská komise zastavila přísun peněz z Bruselu.

Zároveň uvnitř EU přibylo hlasů tvrdících, že Bulharsko nebylo na vstup do Unie připraveno a jeho členství od 1. ledna 2007 bylo předčasné.

 

 

Právě se děje

Další zprávy