Měnový fond zachraňuje Ukrajinu, půjčí 16 miliard USD

Ekonomika Reuters Ekonomika, Reuters
26. 10. 2008 20:27
Úvěr je podmíněn reformami na Ukrajině
Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn
Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn | Foto: Reuters

Washington - Ukrajina se stane další zemí, které kvůli probíhající světové finanční krizi hodí záchranné lano Mezinárodní měnový fond.

Vláda v Kyjevě a vedení fondu oznámily, že se v zásadě dohodly na půjčce ve výši 16,5 miliardy dolarů. Dohoda ještě podléhá schválení ukrajinského parlamentu a výkonného výboru MMF.

Úvěr bude Kyjevu poskytnut na dva roky a má zmírnit dopady světové finanční krize na ukrajinskou ekonomiku. Poskytnutí pomoci je podmíněno přijetím některých reformních kroků ze strany Ukrajiny. Tamní vláda musí přijmout vyrovnaný rozpočet a reformovat svůj bankovní sektor.

Měnový fond žádá také legislativní změny a očekává rychlou akci ukrajinského parlamentu. To však bude poměrně komplikované splnit. Na Ukrajině se před několika týdny rozpadla vláda a prezident Juščenko se rozhodl rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. Ty by se měly konat v prosinci.

Dohoda s Ukrajinou je druhou tohoto druhu. Již v pátek byla oznámena pomoc měnového fondu Islandu, a to ve výši více než dvou miliard dolarů. MMF dále vyjednává s Maďarskem, které by také mělo dostat pomoc od světové finanční instituce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy