Bělorusko je další obětí krize. Chce pomoc MMF i Ruska

Martin Novák Martin Novák
24. 10. 2008 7:00
O půjčku už na východě Evropy zažádaly Maďarsko a Ukrajina
Centrum Minsku.
Centrum Minsku. | Foto: Martin Novák

Minsk - Světová finanční krize čím dál víc prorůstá do východní Evropy. A nutí stále více zemí obracet se s žádostí o naléhavou pomoc na Mezinárodní měnový fond.

Po Maďarsku, Ukrajině a Srbsku se k tomu odhodlalo i Bělorusko. Přestože analytici této zemi předpovídají nadále hospodářský růst, vláda se obává negativních následků krize.

"Existuje hrozba, že krize zhorší platební bilanci Běloruska," cituje z analýzy měnového fondu agentura Itar-Tass.

Šéf Mezinárodního měnového fondu, Dominique Strauss-Kahn, potvrdil, že výše půjčky Bělorusku může dosáhnout až dvě miliardy dolarů.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na návštěvě u vojáků.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na návštěvě u vojáků. | Foto: Reuters

"Mise Mezinárodního měnového fondu bude o možnostech pomoci jednat přímo v Minsku od 27.října do 6.listopadu," uvedlo tiskové oddělení MMF.

"Můžeme potvrdit, že jsme požádali fond o půjčku, která by nám zjistila finanční stabilitu a udržení hospodářského růstu," řekl novinářům mluvčí Běloruské centrální banky Michail Žuravovič.

Minsk si chce ke stabilizaci ekonomiky půjčit další dvě miliardy dolarů také v Moskvě.

Mezinárodní měnový fond půjčil Bělorusku už v devadesátých letech částku 270 milionů dolarů, ale později pomoc zastavil. Vláda v Minsku se totiž neřídila radami a doporučeními MMF ohledně hospodářských reforem.

Běloruské hospodářství je nadále převážně státní, jako v dobách, kdy země byla součástí Sovětského svazu. V soukromých rukách je jen asi patnáct procent běloruské ekonomiky.

Vláda v posledních dvou letech opakovaně připravovala program rozsáhlé privatizace, ale několikrát jej odložila.

"Běloruská ekonomika je vedená v sovětském příkazovém stylu. Vláda reguluje většinu cen zboží a nařizuje podnikům, co a kolik mají vyrábět," uvádí ve své analýze agentura Reuters.

Foto: Aktuálně.cz

Podle agentury rezervy zahraničních měn Běloruska během září poklesly z 5,6 miliard dolarů na 4,9 miliard.

Situaci zemi ztěžuje i fakt, že je politicky izolována od Evropské unie a Spojených států. Kvůli potlačování opozice a autoritářskému stylu vládnutí prezidenta Alexandra Lukašenka.

Až minulý měsíc EU znovu povolila Lukašenkovi a dalších představitelům režimu cestovat na území sedmadvaceti členských zemí unie.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 4 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy