Výhrůžky, hořící auta, zápalné láhve. Konzervativní Rusy rozzuřil film o milostných pletkách cara

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
15. 9. 2017 15:46
Ruský režisér Alexej Učitěl si proti sobě poštval část konzervativních Rusů, kterým se nelíbí jeho nový film Matilda. Snímek popisuje milostnou aféru cara Mikuláše II. s baletkou Matildou Kšesinskou. Protesty proti filmu mezitím nabraly na síle. Lidé podpalují auta a hází zápalné lahve na budovy kina nebo režisérovo filmové studio. Největší ruský řetězec kin Cinema Park a Formula už kvůli výhrůžkám oznámil, že Matildu promítat nebude. Snímek má mít premiéru na konci října.
Ruský car Mikuláš II.
Ruský car Mikuláš II. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - "Odmítněte Matildu, držte se dál od té špíny," stálo v e-mailu, který přistál ve schránce Bajuržana Šukenova, šéfa kazašského řetězce kin Arman.

"A jestli je vám jedno, co se stane Rusku, tak přemýšlejte o svém vlastním osudu," psalo se dál ve výhrůžné zprávě, jejíž úryvky Šukenov zveřejnil na Facebooku.

Pisatelé se v e-mailu označili za "pravoslavné věřící".

Právě ti se v poslední době ostře vymezili proti promítání nového ruského filmu Matilda, za kterým stojí uznávaný režisér Alexej Učitěl.

Snímek vypráví o milostné aféře cara Mikuláše II. s mladou baletkou Matildou Kšesinskou, a to ještě před jeho nástupem na trůn.

Ve filmu nebude nouze o erotické scény, což pobuřuje mnoho silně věřících Rusů, kteří snímek považují za rouhání.

Proti uvedení Matildy protestuje už řadu měsíců například organizace "Křesťanský stát - Svatá Rus". Podle ní film pohrdá věřícími. 

Série žhářských útoků

Kritici navíc nezůstávají jen u slov. Jen krátce po sobě došlo v Rusku ke třem žhářským útokům.

Nejprve někdo na konci srpna hodil několik Molotových koktejlů na filmové studio režiséra Učitěla v Petrohradu

Později pak policie zadržela devětatřicetiletého muže, který měl stát za útokem v Jekatěrinburgu. Obvinila ho, že najel terénním autem do budovy kina.

Naposledy toto pondělí zapálil neznámý pachatel dvě auta před budovou režisérova právníka Konstantina Dobrynina. Na místě činu nechal podle britského serveru BBC nápisy "Upálit Matildu".

Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij označil ty, kteří za útoky stojí, za "sektářské žháře".

Největší ruský řetězec kin Cinema Park a Formula se však přesto rozhodl film nepromítat. Mluvčí společnosti Alexandra Artamonová uvedla, že biografy čelily výhrůžkám. 

"Máme mnoho kin napříč dvaceti osmi městy v Rusku a neseme za ně odpovědnost," sdělila ruské redakci rádia BBC.

Zneuctění cara

Demonstranti tvrdí, že Matilda uráží památku posledního ruského cara. Toho 17. července 1918 - rok po bolševické revoluci - popravili komunisté na Urale.

V zemi tak skončila vláda dynastie Romanovců. Smrti neušla ani carova manželka, jeho pět dětí a služebnictvo.

Ještě před smrtí byl Mikuláš II. donucen k abdikaci. Pro komunisty představoval úhlavního nepřítele, který reprezentoval staré Rusko.

Po rozpadnutí Sovětského svazu v roce 1991 se ale pohled ruské společnosti na Mikuláše II. změnil.

V roce 2000 byl pravoslavnou církví kanonizován.

O osm let později ho ruský nejvyšší soud rehabilitoval na opakovanou žádost velkokněžny Marie Vladimírovny, která se považuje za Mikulášovu nástupkyni. Soud cara a všechny s ním tehdy popravené lidi označil za oběti politických represí.

"Na film se nepodívám"

Odpůrců filmu režiséra Alexeje Učitěla o carovi tak přibývá.

Už dříve se ozvaly Čečensko a Dagestán a požádaly Moskvu, aby se na jejich území film nepromítal.

Proti jsou i někteří členové ruského parlamentu. 

Například poslankyně a bývalá prokurátorka Krymu Natalja Poklonská, která se už na začátku letošního roku snažila film zakázat.

Přitom sama přiznává, že ani film nemá v plánu vidět.

"Zatímco Poklonská se snaží snímek zakázat, její stoupenci nadále hází zápalné lahve a zakládají požáry," nešetří kritikou ruské političky Učitělův právník Dobrynin.

Odpůrcům nového filmu vadí i to, že se hlavní role cara ujal německý herec Lars Eidinger. Ten se v minulosti objevil například ve snímku Goltzius a společnost Pelikán, který je bohatý na nahotu a sexuální scény.

Někteří protestující proto Eidingera označují dokonce za pornoherce. 

Kreml film hájí

Kreml ale postoj Poklonské a dalších kritiků nepodpořil. Naopak výhrůžky zasílané kinům odsoudil a označil je za "neakceptovatelné".

"Celý tento příběh nabývá nehezkých rozměrů," prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Je nepřijatelné, aby filmoví distributoři vybírali svůj repertoár pod tlakem extremistů."

Podle britského serveru The Guardian ale ruský prezident Vladimir Putin  zároveň dodal, že by se režiséři měli snažit o to, aby svou tvorbou nepobuřovali věřící.

Za režiséra, jehož některé snímky soutěžily také na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (například Zajatec z roku 2008 - pozn. red.), se postavila řada ruských umělců. Ti tvrdí, že je zákaz filmu nesmyslný. 

Ministerstvo kultury schválilo už v červenci, aby se film promítal. Oficiálně má Matilda vstoupit do kin 26. října.

Jsem silně proti globalizaci, svět nebyl nikdy tak nestabilní, jako je dnes, říká režisér Emir Kusturica. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy