Filipíny mají svého Trumpa. Prezidentem bude muž, který chce těly kriminálníků krmit ryby

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 5. 2016 12:16
Téměř stomilionový národ si v pondělních volbách zvolil do čela muže, který si svými nevybíravými výroky vysloužil srovnání s republikánským kandidátem na amerického prezidenta Donaldem Trumpem. Rozdíl je v tom, že Rodrigo Duterte svá slova staví na zkušenostech, které nasbíral během dvou desetiletí v čele milionového města. Nyní se chystá své kontroverzní metody boje s kriminalitou a korupcí aplikovat na celonárodní úrovni. Zatímco plánuje změnu ústavy, lidskoprávní organizace bijí na poplach.
Rodrigo Duterte během prezidentských voleb, ve kterých zvítězil s rekordním náskokem.
Rodrigo Duterte během prezidentských voleb, ve kterých zvítězil s rekordním náskokem. | Foto: Reuters

Manila - Těly kriminálníků chce krmit ryby v Manilské zátoce a podle svých vlastních slov by zabil i vlastní děti, kdyby braly drogy. Budoucí filipínský prezident si nebere servítky.

Právě nevybíravá rétorika vynesla jednasedmdesátiletého Rodriga Duterteho do prezidentského křesla jihoasijského ostrovního státu.

Ještě ani nebyly sečteny všechny hlasy odevzdané během pondělních voleb, když jeho hlavní oponenti odstoupili.

Dlouholetý starosta třetího největšího města v zemi, kterého zahraniční tisk připodobňuje k Donaldu Trumpovi, stane v čele téměř stomilionového asijského národa.

Duterte byl starostou města Davao přes 22 let. Za tu dobu si díky tvrdému boji proti místním gangům a kriminálníkům dokázal získat přízeň mnoha obyvatel, stejně jako kritiku lidskoprávních organizací. Svou kontroverzní politikou si vysloužil přezdívku "Punisher".

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Zapomeňte na lidská práva

Nyní, s pomocí téměř dvojnásobného zisku hlasů oproti svým protikandidátům, se pokusí stejnou metodu aplikovat na celostátní úrovni.

"Zapomeňte na zákony o lidských právech. Pokud se dostanu do prezidentského paláce, budu dělat přesně to, co jsem dělal jako starosta," cituje část jeho sobotního proslovu server BBC. "Vy, drogoví dealeři, loupežníci a flákači, raději vypadněte. Protože bych vás zabil."

Filipínci jsou už unavení chudobou, kriminalitou a neefektivními vládami. Těmito sliby si proto získal miliony z nich.

Samotný politický program je však stále zahalen do neznáma. Lidskoprávní organizace bijí na poplach a připomínají eskadry smrti, které v Davau pomáhaly bojovat proti organizovanému zločinu.

Duterteho mluvčí Peter Lavina potvrdil, že země pravděpodobně bude směřovat k ústavním změnám. Nový prezident chce federalizovat vládu v Manile, což je krok vřele přijímaný napříč ostatními provinciemi.

Ne všechny aspekty politiky nové hlavy státu se ale mohou setkat s tak velkou oblibou. Obyvatelé Filipín si nejspíše budou muset zvykat i na kontroverzní opatření, která už dlouhou dobu fungují právě v Davau.

Národ, který je znám svou oblibou ve fiestách, se bude muset omezit. V Davau například platí noční zákaz pití alkoholu a nezletilé osoby nesmí po desáté hodině večerní vycházet na ulici bez doprovodu dospělých. Ve městě dokonce existuje regulace hlasitosti karaoke.

"Nemá to nic společného s popíráním osobních svobod," hájí se podle britského listu The Guardian mluvčí Lavina. "Zákaz alkoholu platí proto, že druhý den musíme jít do práce."

Přesto podle posledních údajů průběžného sčítání hlasů zlomil Duterte všechny volební rekordy. Odhaduje se, že získal kolem 81 všech platných hlasů. Takové drtivé vítězství signalizuje frustraci voličů z dlouho přetrvávajících problémů, které dosavadní vlády nedokázaly řešit.

"Chceme, aby Duterte udělal pro zbytek země to, co udělal pro Davao," sdělila před volební místností reportérům z listu The Telegraph šestadvacetiletá servírka z Manily. "Mluví drsně a tvrdě, ale to je podle mě v pořádku, pokud odvede svoji práci."

 

Právě se děje

Další zprávy