Favorizovaná kandidátka vládnoucí středolevicové koalice zvítězila nad zástupcem pravice, miliardářem a majitelem 27% podílu v největších chilských aeroliniích Sebastianem Piñerou.
U vlády tak zůstává středolevá koalice, která Chile vládne od konce Pinochetova režimu v roce 1990.
Piñera uznal vítězství Bacheletové poté, co volební komise oznámily předběžné volební výsledky. Podle informací deníku El Mercurio vyhrála Bacheletová nad svým vyzyvatelem po sečtení 99,7 procenta hlasů v poměru 53,5 ku 46,5. Konzervativec Piñera vyhrál v jediném ze třinácti chilských regionů.
První žena v čele Chile
"Podílejte se se mnou na dalším historickém momentu, zvolení vůbec první ženy prezidentkou Chile. Pojďme tvořit historii," řekla v předvolební debatě Bacheletová. Za historický okamžik označil volbu i její předchůdce Ricardo Lagos ze stejné strany. Bacheletová je zároveň jednou z prvních žen zvolených do funkce prezidentky v Jižní Americe.
Kandidátka Socialistické strany Bacheletová vyhrála i první kolo prezidentské volby, které se konalo v prosinci, ale nezískala více než 50 procent, aby se mohla stát prezidentkou bez druhého kola.
Rozvedená, přesto oblíbená
Bývalá ministryně obrany a zdravotnictví, lékařka a rozvedená žena byla mučena za Pinochetova režimu. Se svým mužem již před rozvodem dlouhou dobu nežila. Do roku 2004 totiž nebyly rozvody v Chile uzákoněny.
V rámci předvolební kampaně si získala oblibu svými osobními setkáními s voliči a sliby zlepšit situaci chudých. Podle průzkumů měla největší oblibu mezi ženami z nižších třídy.
Ekonomové očekávají, že Bacheletová bude pokračovat v reformách středolevé koalice, která vládne od konce Pinochetova režimu v roce 1993. A to i přes některé její populistické sliby a přes to, že do voleb nešla s podrobným ekonomickým programem.
- Některá fakta o Chile
#reklama
Levice vládne jihoamerickému kontinentu
V Jižní Americe tak po včerejším vítězství socialistky Bacheletové zůstává hlavní politickou silou levice. Levicoví prezidenti jsou hlavami států a zároveň šéfy vlád v Argentině, Brazílii, Uruguayi a Venezuele. V Bolívii bude koncem ledna inaugurován do prezidentského úřadu socialista Evo Morales a levicový kandidát je favoritem i v mexických červnových volbách.
Přestože se ve volebních kampaních představují jako levice, vykonávají prezidenti v některých jihoamerických zemích liberální ekonomické reformy, které jsou často vynucené jejich vysokým zahraničním zadlužením.