Chile se chystá zvolit ženu. Rozvedenou

Markéta Pilátová
11. 12. 2005 0:01
Mato Grosso do Sul (Od naší spolupracovnice) - Chilané si dnes vybírají novou hlavu státu. Pokud se nemýlí průzkumy, stane se jí poprvé žena.
Michelle Bacheletová je favoritkou voleb, průzkumy jí přisuzují čtyřicet procent hlasů.
Michelle Bacheletová je favoritkou voleb, průzkumy jí přisuzují čtyřicet procent hlasů. | Foto: Reuters

V jedné z ekonomicky nejúspěšnějších zemí současné Latinské Ameriky s největší pravděpodobností zvítězí kandidátka Socialistické strany Michelle Bacheletová. Potvrdí tak tendenci, která začíná být evidentní na celém kontinentu.

Latinskoamerické ženy se čím dál aktivněji účastní rozhodování o věcech veřejných. V tradičních "latino" společnostech, stavějících na katolické morálce a "machismu", by to ještě na počátku devadesátých let byla věc nevídaná.

PŘEČTĚTE SI: Z mučírny až na politický vrchol

Stejně jako Bacheletová kandidují dvě ženy na post prezidentky i v sousedním Peru.

Nejen žena, ale i rozvedená matka

O tom, jak moc se kultura v katolickém Chile proměňuje, svědčí i to, že Bacheletová je rozvedenou matkou tří dětí. Voliči jsou evidentně připraveni tuto skutečnost překousnout.

"Jsem žena, matka a lékařka, myslím, že je to dost na to, abych odhadla, co tahle země potřebuje," tvrdila Bacheletová sebevědomě v kampani.

Její velkou šancí je také to, že ženy se chystají k volbám ve stejném počtu jako muži. Bacheletová na ženy v předvolební kampani, která nebyla konfrontační, hodně sázela. Připomínala jim, že pokud ji budou volit, stanou se i ony součástí týmu, který rozhoduje.

"Je schopná vás přesvědčit, že se společně podílíte na důležité práci," vysvětluje Teresa Boj Jonas, která s Bacheletovou spolupracovala v období, kdy byla ministryní zdravotnictví.

Deset procent bohatých

Ačkoli se v současnosti zemi ekonomicky velmi daří, chilské hospodářství roste od pádu Pinochetova režimu ročně asi o šest procent, bude se Bacheletová v případě vítězství potýkat s jedním velkým problémem. Tím je neschopnost racionálně přerozdělit získané bohatství, které se dnes soustřeďuje v rukou deseti procent populace.

Foto: Aktuálně.cz

Základní fakta o Chile NAJDETE ZDE.

Bacheletová proto přichází s mnoha novinkami, především ve školství a zdravotnictví. Právě v jejich prospěch chce přerozdělit daně.

Díky tomu hodlá zlepšit přístup k předškolnímu vzdělávání dětí, na něž dnes dosáhne jen třetina z chudších domácností. Zvýšit by se měly rozpočty státních škol, které nemají dobrou pověst. Ve  zdravotnictví chce zavést bezplatné poradny pro těhotné ženy.

Příklad pro okolní země

Úspěch Bacheletové reprezentující umírněnou socialistickou politiku by byl klíčový z hlediska celé Latinské Ameriky. V sousední Bolívii zřejmě za týden zvítězí Evo Morales, extrémisticky laděný žák venezuelského prezidenta Huga Cháveze a kubánského diktátora Fidela Castra. Region tak potřebuje příklad, že i umírněná levice dokáže úspěšně vládnout.

Přestože průzkumy potvrzovaly převahu Bacheletové nad ostatními kandidáty, definitivně se zřejmě bude rozhodovat až ve druhém kole plánovaném na polovinu ledna.

"Není podle mne možné, aby ze čtyř poměrně vyrovnaných kandidátů jeden v prvním kole získal 50 procent, počítám tedy s druhým kolem," řekla sama Bacheletová.

Sondáže ji pro dnešní první kolo přisuzují kolem 40 procent hlasů. Před pravicovými pronásledovateli tak má dvacetiprocentní náskok.

 

Právě se děje

Další zprávy