V minus třiceti bez topení. V KLDR uprostřed potravinové krize udeřily extrémní mrazy

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 1. 2023 16:27
Zaostalou Severní Koreu sužují třeskuté mrazy. V hlavním městě Pchjongjangu tento týden klesla rtuť teploměru k minus devatenácti stupňům Celsia, na severu země naměřili až minus třicet. V tomto regionu bydlí nejchudší obyvatelé, kteří nemají mnoho účinných možností, jak se před takovou zimou chránit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Přestože jsou obyvatelé provincií Rjanggang, Severní Hamgjong a Jižní Hamgjong na severu KLDR na zimu zvyklí, teploty pohybující se kolem minus třiceti stupňů jsou i pro ně extrémní. Mnozí z nich vůbec nemají topení ani elektřinu. Jsou tak odkázáni na spalování dřeva nebo usušených rostlin, píše stanice BBC

Kvůli izolaci Severní Koreji není jasné, jaký dopad budou mít velmi nízké teploty na jejich životy či kolik lidí zemře. Státní média, kontrolovaná vládnoucí komunistickou stranou, zatím o žádných problémech neinformovala.

Severokorejci jsou v ochraně před zimou odkázaní na vlastní improvizaci. Nejmenovaný uprchlík ze severní provincie Rjanggang před třemi lety serveru NKNews vysvětlil, že místní žijí v chudých poměrech a jejich domy nejsou zaizolované tak, aby nízké teploty zvládly. Mají například jednoduchá netěsnící okna, kterými profukuje. Pokouší se proto svoje obydlí izolovat tím, k čemu mají přístup. Například plastovými fóliemi různé tloušťky, které si kupují po metrech.

Další vrstvu izolace pak tvoří prkna nebo klacky. S nimi často i topí, když nemají na uhlí či brikety. "Suchá tráva a kořeny kukuřice chytnou jako střelný prach a mají výhřevnost porovnatelnou s drahými briketami nebo dřevem," vysvětlil uprchlík.

Jejich nevýhodou ale podle něj je, že celý dům zaplní prachem, kouřem a sazemi. "Celý strop kvůli tomu zčerná. Je to cena, kterou jsou Severokorejci ochotní zaplatit za to, že budou v zimě v teple," uvedl. 

Americká stanice Radio Free Asia už v druhé polovině prosince informovala o tom, že na severu KLDR zmizelo mnoho lidí. Úřady proto vyvěsily letáky, že je hledají za pokus uprchnout do Číny. Mnozí z nich ale ve skutečnosti zemřeli hlady nebo umrzli. "Viděl jsem tělo mrtvého chlapce, měl roztrhané šaty a odhalené břicho," vypověděl její nejmenovaný zdroj.

Severní Korea se kromě nízkých teplot potýká také s nedostatkem potravin. Podle Lucase Rengifo-Kellera z amerického think-tanku Peterson Institute for International Economics zemi údajně sužuje nejhorší potravinová krize od hladomoru v devadesátých letech.

Extrémní mrazy zažívá také sousední Jižní Korea, Japonsko nebo sever Číny. Tam meteorologové v neděli naměřili až minus 53 stupňů. Vědci upozorňují, že vlny mrazů se budou podobně jako extrémní vedra kvůli klimatické změně opakovat stále častěji. 

 

Právě se děje

Další zprávy