Protesty v Berlíně. Do ulic vyšly tři tisíce odpůrců migrace, neonacistů a "říšských občanů"

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2016 21:12
Na pravicovém shromáždění proti migrační politice vlády se podle odhadu policie sešlo téměř 3 000 extremistů. Úřady přitom očekávaly maximálně několik stovek. Více než tisícovka lidí se proti povolené akci postavila. Ke střetům s policií došlo, když se asi 200 lidí pokusilo trasu pochodu extremistů zablokovat. O žádných zraněných ani zadržených média neinformovala.
Protesty v Berlíně.
Protesty v Berlíně. | Foto: ČTK

Berlín - Téměř 3000 pravicových populistů a extremistů pochodovalo dnes centrem Berlína, aby vyjádřili nesouhlas s migrační politikou vlády. Proti jejich akci přišlo protestovat přes tisíc lidí. Podle agentury DPA došlo k menším střetům s policií, když se asi 200 osob pokusilo zablokovat trasu pochodu extremistů. O žádných zraněných ani zadržených média neinformovala.

Úřady přitom očekávaly, že ohlášeného pravicového pochodu se zúčastní jen několik stovek lidí.

Mezi účastníky byli neonacisté, chuligáni, stoupenci extrémně pravicového hnutí "říšští občané" a rockeři, napsala DPA. Někteří mávali nad hlavami německými vlajkami, ale také imitacemi říšských praporů, braniborskými, saskými a dokonce i ruskými státními vlajkami. "Merkelová musí pryč", "My jsme národ" a "Lživý tisk", skandoval dav mimo jiné v projevu nepřátelského postoje vůči uprchlíkům.

Pochod extremistů vyrazil od hlavního nádraží a prošel podél Sprévy a kolem budovy Spolkového sněmu až k Braniborské bráně. Trasu přitom lemovaly policejní zábrany. Pokus asi dvou stovek lidí pochod zablokovat zmařila policie pomocí slzného plynu.

U řady zátarasů proti sobě stanuly agresivní skupiny z obou stran. Zejména neonacisté podle DPA vyhrožovali silou a intenzivně provokovali. Oba tábory ale držely od sebe v bezpečné vzdálenosti početné policejní síly. Podle oficiálních údajů bylo v té chvíli v nasazení kolem 1300 policistů, část z nich ale zajišťovala pořádek při demonstraci Kurdů, která se konala současně.

K účasti na protidemonstraci podle agentury vyzývaly různé politické strany, odbory, církve, levicové skupiny a také Svaz Turků v Německu. Transparenty vztyčené nad zástupem hlásaly heslo "Azyl je základní právo, rasismus ne."

 

Právě se děje

Další zprávy