Protesty v Berlíně. Do ulic vyšly tři tisíce odpůrců migrace, neonacistů a "říšských občanů"

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2016 21:12
Na pravicovém shromáždění proti migrační politice vlády se podle odhadu policie sešlo téměř 3 000 extremistů. Úřady přitom očekávaly maximálně několik stovek. Více než tisícovka lidí se proti povolené akci postavila. Ke střetům s policií došlo, když se asi 200 lidí pokusilo trasu pochodu extremistů zablokovat. O žádných zraněných ani zadržených média neinformovala.
Protesty v Berlíně.
Protesty v Berlíně. | Foto: ČTK

Berlín - Téměř 3000 pravicových populistů a extremistů pochodovalo dnes centrem Berlína, aby vyjádřili nesouhlas s migrační politikou vlády. Proti jejich akci přišlo protestovat přes tisíc lidí. Podle agentury DPA došlo k menším střetům s policií, když se asi 200 osob pokusilo zablokovat trasu pochodu extremistů. O žádných zraněných ani zadržených média neinformovala.

Úřady přitom očekávaly, že ohlášeného pravicového pochodu se zúčastní jen několik stovek lidí.

Mezi účastníky byli neonacisté, chuligáni, stoupenci extrémně pravicového hnutí "říšští občané" a rockeři, napsala DPA. Někteří mávali nad hlavami německými vlajkami, ale také imitacemi říšských praporů, braniborskými, saskými a dokonce i ruskými státními vlajkami. "Merkelová musí pryč", "My jsme národ" a "Lživý tisk", skandoval dav mimo jiné v projevu nepřátelského postoje vůči uprchlíkům.

Pochod extremistů vyrazil od hlavního nádraží a prošel podél Sprévy a kolem budovy Spolkového sněmu až k Braniborské bráně. Trasu přitom lemovaly policejní zábrany. Pokus asi dvou stovek lidí pochod zablokovat zmařila policie pomocí slzného plynu.

U řady zátarasů proti sobě stanuly agresivní skupiny z obou stran. Zejména neonacisté podle DPA vyhrožovali silou a intenzivně provokovali. Oba tábory ale držely od sebe v bezpečné vzdálenosti početné policejní síly. Podle oficiálních údajů bylo v té chvíli v nasazení kolem 1300 policistů, část z nich ale zajišťovala pořádek při demonstraci Kurdů, která se konala současně.

K účasti na protidemonstraci podle agentury vyzývaly různé politické strany, odbory, církve, levicové skupiny a také Svaz Turků v Německu. Transparenty vztyčené nad zástupem hlásaly heslo "Azyl je základní právo, rasismus ne."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy