Klaus řečnil v Německu na mítinku pravicových populistů: Evropa začíná být nebezpečným bojištěm

ČTK ČTK
11. 3. 2016 21:45
Bývalý prezident Václav Klaus se v pátek zúčastnil předvolebního shromáždění německé pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD). Řekl, že Evropa začíná být nebezpečným bojištěm a vyzval, aby se "evropský migrační problém" řešil především v Německu. Proslov kontroverzní šéfky strany Frauke Petryové přerušil planý požární poplach, kvůli kterému muselo asi 300 posluchačů opustit sál.
Foto: Lukáš Bíba

Neuwied (Německo) - Bývalý prezident Václav Klaus se v pátek zúčastnil předvolebního shromáždění německé pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD). Na závěr její kampaně v Neuwiedu mimo jiné řekl, že Evropa začíná být nebezpečným bojištěm a vyzval, aby se "evropský migrační problém" řešil především v Německu. Informovala o tom agentura DPA.

V neděli se budou ve třech německých spolkových zemích konat volby do místních sněmů. V některých z nich by AfD podle předvolebních průzkumů mohla obsadit až pětinu křesel.

Proslov předsedkyně přerušil požární poplach

Klaus v pátek hovořil na shromáždění AfD ve spolkové zemi Porýní-Falc. Jeho řeč pronesenou v němčině si vyslechla i předsedkyně strany Frauke Petryová, která proslula řadou kontroverzních výroků. Nedávno upoutala pozornost médií například výrokem, že by policisté měli v případě potřeby při ostraze hranic na migranty i střílet.

Právě proslov Petryové přerušil planý požární poplach, kvůli kterému muselo asi 300 posluchačů opustit sál. Před spuštěním poplachu předsedkyně AfD řekla, že lze cítit, že Němci touží po změně. Zemské volby, které se kromě Porýní-Falce budou konat v neděli také v Bádensku-Württembersku a v Sasku-Anhaltsku označila za referendum o uprchlické politice spolkové kancléřky Angely Merkelové.

Před budovou, kde se shromáždění u příležitosti konce předvolební kampaně konalo, protestovalo podle policejních odhadů asi 350 odpůrců strany. Kromě hlasitého volání provolávali také hesla jako "pryč s nacisty".

Kéž by uvažovali čeští státníci, kteří si své nejlepší roky už odbyli v 90. letech a teď neví moc co se sebou, jako bývalý německý kancléř Helmut Schmidt. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 40 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy