Řecko příští týden přemístí od hranice 12 tisíc běženců. Nechce použít násilí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 12. 3. 2016 21:22
Takzvaná balkánská trasa, vedoucí dále přes Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko, je uzavřená. Do Rakouska ve středu po mnoha měsících nedorazil ani jeden jediný uprchlík. Všichni se hromadí v Řecku. První větší skupina migrantů dorazila v pátek večer v Řecku k albánské hranici.
Tábor u kolejí na řecko-makedonské hranici.
Tábor u kolejí na řecko-makedonské hranici. | Foto: Reuters

Atény - Krize v Idomeni na řecko-makedonské hranici bude vyřešena do konce příštího týdne. Řekl to v sobotu náměstek řeckého ministra obrany Dimitris Vitsas.

Na místě je asi 12 tisíc uprchlíků, kteří se původně chtěli dostat přes hranici dál do Evropy, ale Makedonie začátkem tohoto týdne hraniční přechody zavřela.

Běženci přebývají v provizorních stanových táborech, někteří už speciálními autobusy odcestovali zpět do vnitrozemí.

Takzvaná balkánská trasa, vedoucí dále přes Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko, je uzavřená. Do Rakouska ve středu po mnoha měsících nedorazil ani jeden jediný uprchlík.

"Doufám, že se situace v Idomeni zvládne do konce příštího týdne bez použití násilí," řekl Vitsas televizi Mega. Vláda chce prý přimět rodiny s dětmi odejít do přijímacích center, která existují jinde v Řecku.

Mnozí z těch, kdo jsou v Idomeni, stále doufají, že se hranice otevře. Na 200 Iráčanů a Syřanů dnes zahájilo protest a všichni včetně dětí zablokovali železniční trať přes hranici s voláním Otevřete hranici. Podle agentury AFP dnes zahájil čtyřiačtyřicetiletý Syřan Názim Sarhán protestní hladovku. Ohlásil to před svým stanem v Idomeni. Do Evropy cestuje se svými třemi dětmi a chce se dostat do Německa, kde je už prý jeho žena a jedno dítě. Manželka trpí údajně rakovinou. "Chci ji vidět, aspoň jeden den," řekl novinářům.

Několik hodin po skončení protestů přijel do Idomeni podpořit uprchlíky známý čínský umělec, disident Aj Wej-wej. V poli mezi stany běženců uspořádal symbolický koncert. Čtyřiadvacetiletá Syřanka, která už rok a půl neviděla svého manžela, v dešti zahrála na velký bílý klavír, který tam Aj Wej-wej nechal instalovat. "Chceme světu ukázat jiný obraz těchto lidí, aby je více respektoval," uvedl Aj Wej-wej.

První větší skupina migrantů také dorazila v pátek večer v Řecku k albánské hranici. Z Tirany o tom dnes informoval zpravodaj makedonské agentury MIA, podle kterého jde převážně o syrské rodiny s dětmi. MIA upřesnila, že 162 běženců přijelo v pátek kolem 19:00 autobusy do městečka Konica z přístavu Pireus. Konica se nachází asi 12 kilometrů od albánsko-řeckého hraničního přechodu Tři mosty. Místní úřady se prý o uprchlíky postaraly. Ubytovaly je v místním gymnáziu a zajistily jim jídlo, oblečení a přikrývky.

Podle vlády je nyní v Řecku celkem 42 000 uprchlíků, z nichž je 7 700 na ostrovech, kam stále denně z Turecka připlouvají čluny s novými běženci. Ankara ale slibuje, že část migrantů převezme zpět.

Vitsas řekl, že v přijímacích centrech bude "do konce příštího týdne" k dispozici 50 tisíc ubytovacích míst.

Řecko se dlouho obávalo toho, že na jeho území uvíznou desetitisíce, ne-li statisíce migrantů, pokud Makedonie a další státy hranice uzavřou.

Tři Iráčané, kteří uvízli v Idomeni na řecko-makedonské hranici, jsou zděšeni chystanou dohodou mezi EU a Tureckem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy