"Situace v této zemi nás nutí vrátit se," citoval v neděli deník Sme Mečiara, který byl slovenským premiérem v 90. letech. Dnes 77letý Mečiar se do politiky vrací po sedmi letech. Naposledy kandidoval v čele Lidové strany - Hnutí za demokratické Slovensko (ĹS-HZDS) v roce 2012, kdy ale strana získala jen 0,93 procenta hlasů.
ĽS-HZDS na Slovensku působila od roku 1991, nejprve jako HZDS, zanikla v lednu 2014. Jejím předsedou byl od jejího vzniku až do roku 2013 Mečiar. Mečiar podle Sme rovněž uvedl, že programová krize v zemi je tak veliká, že si žádá pomoc všech občanů. "Stáváme se členy strany, abychom společnost vedli k hluboké proměně," dodal.
Slováci budou volit parlament příští rok 29. února. Podle průzkumu z počátku listopadu, o němž v sobotu informoval deník Sme, by volby nyní vyhrála vládní strana Směr - sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica s 20 procenty hlasů a druhá by skončila koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS)/Spolu s 11,7 procenta.
Třetí by podle tohoto průzkumu byla strana bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisky, založená v září pod názvem Za lidi, která by nyní získala 10,6 procenta. Její popularita přitom stále roste, ještě před měsícem byla v žebříčku popularity slovenských stran na čtvrtém místě.
Kromě Kiskovy strany posílila za poslední měsíc i strana kontroverzního soudce Nejvyššího soudu Štefana Harabina nazvaná Vlast, která v nynějším průzkumu získala tři procenta hlasů. To je sice stále pod hranicí zvolitelnosti do parlamentu, ale o 1,2 procentního bodu více než v průzkumu říjnovém.
V médiích se spekuluje o spojení Harabina s krajně pravicovou stranou Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která se v průzkumu z počátku listopadu umístila jen těsně čtvrtá s 10,3 procenta hlasů. Do dnešního dne měl Harabin odpovědět na Kotlebovu nabídku, aby šli do voleb společně.
Na dnes zveřejněném videu ale Harabin Kotlebovi jednoznačně neodpověděl a místo toho ho pozval na 14. listopadu do sídla své strany k jednání. Harabin uvedl, že jeho strana je v zájmu Slovenska připravena jednat se všemi stranami, kterým jde o "normální Slovensko".
"Jako první veřejně projevil zájem setkat se pan Kotleba. Proto se s panem Kotlebou, o jehož straně Nejvyšší soud rozhodl, že není fašistická, setkám," uvedl Harabin v pětiminutovém videu. V něm hovořil například i o údajně hrozící vlně migrantů.