Srí Lankou otřásl osmý výbuch. Útoky si vyžádaly přes 180 mrtvých a 400 raněných

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 21. 4. 2019 11:27
K explozím došlo ve třech katolických kostelích a třech luxusních hotelích. Nejméně dva výbuchy mají na svědomí sebevražední atentátníci. K útoku se ale zatím nikdo nepřihlásil. Mezi oběťmi je asi 35 cizinců, Češi jsou nyní v bezpečí. Později se přidal sedmý a osmý výbuch, již menšího rozsahu.
Po explozi. Kostel sv. Antonína v hlavním městě Kolombu. | Video: Reuters

 Mezi více než 180 oběťmi dnešních útoků na Srí Lance je 35 cizinců. Oznámila to agentura AFP s odkazem na srílanskou policii. Srílanská televize oznámila, že počet obětí stoupl na 185, ohlášen byl nově další, už sedmý útok.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže jsou čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, v bezpečí. Velvyslanec ČR v Dillí Milan Hovorka sdělil, že mezi oběťmi ani zraněnými nejsou občané ČR, avšak situace se může změnit. Arcibiskub z Kolomba kardinál Randžit zrušil všechny dnešní velikonoční bohoslužby v okrsku hlavního města.

Policejní zdroj agentury AFP uvedl, že obětí stále přibývá a je mezi nimi 35 cizinců, jejichž národnost srílanské úřady zatím neoznámily.

Web indického listu Hindustan Times napsal, že mezi oběťmi jsou občané Británie, Nizozemska a USA.

"Mnoho lidí bylo zraněno a někteří z nich jsou v kritickém stavu," sdělil AFP policejní zdroj. Jedna z nemocnic v Kolombu přijala 254 zraněných, mimo hlavní město bylo hospitalizováno 60 lidí. Úřady vyzvaly lékaře a ošetřovatele, kteří dnes měli volno, aby přišli do práce.

Podívejte se na záběry z hotelu Shangri po teroristickém útoku

Hotel Shangri-La v Kolombu po útoku | Video: Reuters

Při téměř souběžných útocích byly napadeny tři křesťanské kostely a tři luxusní hotely. Nejméně dvě akce byly podle policie sebevražedné atentáty. Agentury Reuters a AFP nově oznámily sedmou explozi na předměstí Kolomba v Dehíválá. Dva lidé, zřejmě policisté, tam byli těžce zraněni a později zemřeli v nemocnici. K odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil.

Dosud se hovořilo o šesti útocích, při nichž zasaženy byly tři kostely v Kolombu, severně od něj a na východě ostrova a na tři luxusní hotely v hlavním městě.

Jan Papež odhadl, že na ostrově může být teď, na konci turistické sezony, až 400 Čechů. V dobrovolné cestovní databázi DROZD se jich zaregistrovalo 92.

Mimořádný rozsah útoků vyvolal vzpomínky na několik desetiletí trvající válku, kdy separatističtí Tamilové a další povstalci útočili na centrální banku, nákupní středisko, buddhistický chrám i hotely navštěvované turisty. Válka, která skončila roku 2009 po 26 letech, si vyžádala na 100.000 obětí.

Srílanský premiér Ranil Vikremasinghe svolal bezpečnostní radu, policie zastavila na příkaz generálního policejního inspektora vydávání propustek personálu. Ministr školství oznámil, že v pondělí a úterý zůstanou zavřené školy.

K útokům, provedeným na Velikonoční neděli, kdy si křesťanský svět připomíná Kristovo zmrtvýchvstání, se zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na nejmenované představitele uvedla, že dva útoky provedli sebevražední atentátníci.

Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit vyzval občany, aby nepodlehli panice. Kondoloval rodinám obětí a vyzval k darování krve pro raněné. Obrátil se rovněž na lékaře s výzvou, aby se všichni dostavili na pracoviště, i když je svátek.

Podle serveru Onlaka při útocích v Kolombu zemřelo 40 lidí. Napadeny byly tři pětihvězdičkové hotely Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury.

V kostele sv. Šebestiána v Kataně severně od Kolomba je podle tohoto zdroje 93 mrtvých, ve městě Batticaloa na východě Srí Lanky 27 obětí. Útok je hlášen rovněž z kostela sv. Antonína na kolombském předměstí Kotahena.

Není jasné, kolik obětí bylo v hotelích.

Informace pro Čechy na Srí Lance a jejich rodiny

V cestovatelské databázi DROZD je na Srí Lance registrováno 92 Čechů, kterým české ministerstvo zahraničí rozeslalo varovné textové zprávy, řekl ČTK Robert Řehák z tiskového odboru ministerstva. Úřad také rozeslal zaregistrovaným Čechům varovnou sms zprávu. Pro informace a případnou konzulární pomoc se čeští občané mohou obracet na české velvyslanectví v Dillí a honorární konzulát v Kolombu. V případě nouze je možné též využít nouzovou linku českého velvyslanectví v Dillí: +91 9910999460.

Na Srí Lance žije 22 milionů lidí a 70 procent z nich jsou buddhisté. Přes 12 procent občanů jsou hinduisté, necelých deset procent muslimové a 7,6 procent křesťané. Národní evangelický svaz loni zaregistroval 86 incidentů a diskriminačních projevů proti křesťanům, letos dalších 26.

Některé skupiny křesťanů podle loňské zprávy amerického ministerstva zahraničí uvádějí, že čelí úřednímu tlaku ukončit aktivity v kostelích a že některé úřady na shromáždění křesťanů pohlížejí jako na "nepovolené shromažďování". Tato zpráva amerického úřadu také uvádí, že se buddhisté na Srí Lance několikrát pokusili uzavřít modlitebny křesťanů i muslimů.

První snímky z jednoho z napadených kostelů odhalují rozsah zkázy. Množství sutě leží na podlaze a kostelních lavicích a přeživší se snaží pomáhat těm, kdo zůstali na zemi. Prostor je zahalen prachem.

Úřady také ohlásily mimořádná opatření v dopravě. Na mezinárodním letišti u Kolomba platí mimořádná bezpečnostní opatření, pasažéři se musejí dostavit už čtyři hodiny před letem. Správa železnice oznámila, že do vlaků nebudou vpouštěni lidé s velkými zavazadly. Na nádražích provádí personál i policisté prohlídky.

Prezident Maithripala Sirisena vyzval veřejnost, aby zachovala klid. Vydal bezpečnostním složkám příkaz útoky vyšetřit a potrestat viníky.

Čeští politici: Útoky jsou šílené a nesmyslné

Za šílené, nesmyslné a podlé označili čeští politici dnešní útoky na kostely a hotely na Srí Lance. Příbuzným a blízkým obětí vyjadřují na twitteru upřímnou soustrast. Česko je připraveno pomoci, uvedl místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD). Čechům je k dispozici ambasáda v Dillí a honorární konzulát v Colombu, napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Útoky nepřežilo podle dosavadních informací 156 lidí. Češi podle českého velvyslance v Dillí mezi oběťmi nejsou.

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil zprávy o útoku za neuvěřitelné. Podobně jako další politici poukázal na to, že se odehrály během křesťanských svátků. "Šílené a naprosto neakceptovatelné! I když jen na dálku, upřímnou soustrast všem, kteří přišli o někoho blízkého," uvedl.

"S hrůzou jsem si přečetl zprávy o nesmyslných útocích na SríLance," napsal Hamáček. "Upřímnou soustrast blízkým obětí. Jsme připraveni pomoci srílanské straně, pokud nás požádá o spolupráci," doplnil.

Ministr zahraničí odsoudil útoky na nevinné, poukázal na to, že se odehrály o Velikonoční neděli, která je největším křesťanským svátkem.

"Vyjadřuji soustrast pozůstalým a zraněným přeji brzké uzdravení. Českým občanům jsme k dispozici prostřednictvím naší ambasády v Dillí a honorárního konzulátu v Colombu," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy