Moskva/Washington - Po zimní olympiádě v Soči byl šéf ruské agentury pro kontrolu dopingu Grigorij Rodčenkov oblíbencem prezidenta Vladimira Putina.
V Kremlu dostal Řád přátelství jako uznání za práci, kterou před olympiádou a během ní pro Rusko odvedl. Po čtyřech letech, před hrami v jihokorejském Pchjongčchangu, je vztah ruského prezidenta k Rodčenkovovi úplně jiný.
Vladimir Putin označuje devětapadesátiletého muže za "člověka se špatnou pověstí" a ruský soud na něj vydal mezinárodní zatykač. Pokud ruští sportovci nebudou moci startovat na ZOH v Pchjongčchangu, o čemž rozhodne Mezinárodní olympijský výbor v prosinci, bude to z velké části kvůli svědectví Rodčenkova.
Žije teď na utajeném místě ve Spojených státech a je zařazený do programu na policejní ochranu svědků. Pro otevřené a detailní svědectví o ruském státem podporovaném dopingu patří doma k nejnenáviděnějším osobám.
Čestný předseda Ruského olympijského výboru dokonce v nedávném rozhovoru pro rozhlasovou stanici Govorit Moskva uvedl, že Rodčenkov by měl být postaven před popravčí četu, "tak jako by to udělal Stalin".
Ruský dopingový "car"
Před zimními olympijskými hrami v Soči a během nich měl Rodčenkov na starosti dopingové testy.
Přiznal, že ve skutečnosti šéfoval systému, jehož cílem byl zisk co největšího počtu medailí cestou užívání nedovolených podpůrných prostředků a zakrývání stop před antidopingovými kontrolami.
Systém srovnatelný s mašinerií, kterou kdysi ve sportu vytvořilo vedení komunistické Německé demokratické republiky. Aby dosáhlo ve světě většího uznání pro svůj stát, umožnilo sportovcům dopovat a získávat medaile v atletice, cyklistice, plavání a dalších individuálních sportovních disciplínách.
Vše se provalilo až po zániku NDR a jejího režimu, což ale není případ současného Ruska a vlády prezidenta Vladimira Putina.
Grigorij Rodčenkov promluvil několikrát o tom, jak desítky ruských sportovců s požehnáním nejvyšších míst a pod dohledem tajné služby FSB dopovaly a jak se vyhýbaly odhalením při kontrole.
Rozhovory s ním odvysílala německá televize ARD a také internetový poskytovatel filmů Netflix v dokumentu nazvaném Icarus.
Rodčenkov přiznal, že vymyslel a vyzkoušel mix tří různých prášků kombinovaný s alkoholem, který zaručoval konzumentům lepší výkon.
Pozoruhodné na tom je, že složka alkoholu se lišila podle pohlaví sportovce. Mužům dával whisky Chivas Regal, ženám Martini.
Zároveň se podílel na manipulování s odebranými vzorky v laboratoři během olympiády v Soči. Za spolupráce lidí z ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) tajně vyměňoval odebranou moč a nahrazoval ji takzvaně nezávadnými vzorky.
Přitom pověřený tým dbal na to, aby se vyhnuli bezpečnostním kamerám. Využíval k tomu díru u stropu zamaskovanou dřevem.
Útěk do USA
Poté, co v lednu 2016 Rodčenkov utekl do USA, přiznal, že podvody se týkaly třiceti sportovních disciplín. On sám údajně zničil 1417 vzorků, aby se na nic nepřišlo.
Výsledkem svědectví Rodčenkova a některých dalších Rusů byly nakonec dvě detailní zprávy nezávislé komise kanadského právníka Richarda McLarena o systematickém dopingu v ruském sportu v letech 2011-2015.
Poté přišlo vyloučení řady ruských závodníků z olympiád a odebírání medailí.
Na zimních olympijských hrách už nikdy nebude startovat například Alexandr Legkov, majitel zlaté medaile ze Soči z královské běžecké disciplíny - běhu na lyžích na 50 kilometrů.
Ruská i mezinárodní média připomínají, že Kreml měl na Grigorije Rodčenkova před touto důležitou sportovní událostí páky, jak ho donutit ke krokům, které očekával. A které nyní postupně vytahuje ve snaze ho očernit.
V roce 2012 totiž Rodčenkov čelil v Rusku obvinění z toho, že prodával steroidy, tedy látky na růst svalové hmoty. Procházel krizí, dokonce se pokusil o sebevraždu a byl hospitalizován na moskevské psychiatrické klinice.
Všechna obvinění ale byla posléze stažena a ministerstvo sportu svěřilo Rodčenkovovi před klíčovou zimní olympiádou v Soči v roce 2014 antidopingovou laboratoř, v níž pak docházelo k masivním podvodům ve prospěch domácích sportovců.
My nic
Ruský ministr sportu Pavel Kolobkov i další představitelé obvinění popírají. Podle WADA jsou ale důkazy o systematickém dopingu krytém z nejvyšších míst státu dostatečně silné a průkazné.
Rusko podle ní navíc doposud nezměnilo systém kontroly dopingu natolik, aby získalo ztracenou důvěru zpět.
Pokud by Mezinárodní olympijský výbor (MOV) kvůli dopingu ruské sportovce na zimní olympijské hry v Pchjongčchangu nepustil, nemohl by se ani ruský tým zúčastnit ostře sledovaného hokejového turnaje.
Výkonná rada MOV vynese podle posledních zpráv dlouho očekávané rozhodnutí hned první den svého zasedání v Lausanne 5. prosince.
Před letními hrami loni v Rio de Janeiru nakonec Mezinárodní olympijský výbor účast ruských sportovců plošně nezakázal. Rozhodnutí ponechal na federacích jednotlivých sportů.