Jen špatný překlad. Kreml opravuje přiznání svých funkcionářů, že v zemi fungoval dopingový systém

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 28. 12. 2016 11:38
Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval kontrolovaný doping. "Bylo to institucionální spiknutí," řekla pro deník New York Times ředitelka národní antidopingové agentury RUSADA Anna Anceliovičová. Americkému listu ruští úředníci v několika rozhovorech popsali, jak zaměstnanci agentury falšovali vzorky moči a dodávali sportovcům látky na zvýšení výkonnosti. Do dopingu bylo podle zjištění Mezinárodní antidopingové agentury WADA zapleteno více než 1000 sportovců ve 30 různých sportech. Kreml ale slova Anceliovičové později označil za překroucená.
Foto: ČTK

New York – Dlouhé popírání skončilo, Rusko poprvé přiznalo existenci řízeného dopingu. Rozsáhlá kauza letos zabránila ruským atletům jet na olympijské hry v Riu, a to třeba i tyčkařce Jeleně Isinbajevové, která v aféře ani nefigurovala.

Nyní však systematický doping přiznala přímo ředitelka národní antidopingové agentury RUSADA Anna Anceliovičová. "Bylo to institucionální spiknutí," prohlásila v rozhovoru pro New York Times s tím, že ale vše fungovalo bez vědomí nejvyšších vládních představitelů. Popřela také nařčení, že by systém podporoval přímo stát.

Pochybení přiznal i bývalý ministr sportu z dob Sovětského svazu Vitalij Smirnov. "Udělali jsme mnoho chyb. Nechci ale mluvit za ty, co jsou za to zodpovědní," řekl 81letý Smirnov, kterému prezident Vladimir Putin zadal reformu ruského antidopingového systému.

Americký list posbíral několik rozhovorů s ruskými úředníky, kteří popisovali, jakým způsobem se zaměstnanci RUSADA podíleli na falšování vzorků moči na vrcholných sportovních soutěžích. Vyšlo najevo, že během olympijských her v Soči v roce 2014 se vzorky manipuloval sám ředitel jedné z laboratoří, a to za pomoci příslušníků Federální bezpečnostní služby (FSB).

Celý systém pak fungoval pod dohledem ministerstva sportu, které zprostředkovávalo čisté vzorky moči a vše utajovalo.

Do dopingu bylo podle zjištění Mezinárodní antidopingové agentury (WADA) zapleteno více než 1000 sportovců ve 30 různých sportech.

Navzdory tomu Rusko systémový doping dlouho popíralo. RUSADA přišla o akreditaci a stejně dopadl i Ruský atletický svaz. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) vyloučil řadu ruských atletů ze soutěží po celém světě.

Obrat v jednání představitelů ruského sportu tak může být hnán snahou o urovnání sporu.

Odmítnutí jakéhokoliv zapojení vládních představitelů zaznělo vzápětí z Kremlu. Prohlášení ruských úředníků, kteří promluvili pro New York Times, hodlá Moskva podle agentury Reuters prozkoumat. Obává se, že mohlo dojít ke špatnému překladu.

Antidopingová agentura RUSADA už vydala prohlášení, že slova její ředitelky Anceliovičové byla americkými novináři překroucena.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy