Jen špatný překlad. Kreml opravuje přiznání svých funkcionářů, že v zemi fungoval dopingový systém

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 28. 12. 2016 11:38
Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval kontrolovaný doping. "Bylo to institucionální spiknutí," řekla pro deník New York Times ředitelka národní antidopingové agentury RUSADA Anna Anceliovičová. Americkému listu ruští úředníci v několika rozhovorech popsali, jak zaměstnanci agentury falšovali vzorky moči a dodávali sportovcům látky na zvýšení výkonnosti. Do dopingu bylo podle zjištění Mezinárodní antidopingové agentury WADA zapleteno více než 1000 sportovců ve 30 různých sportech. Kreml ale slova Anceliovičové později označil za překroucená.
Foto: ČTK

New York – Dlouhé popírání skončilo, Rusko poprvé přiznalo existenci řízeného dopingu. Rozsáhlá kauza letos zabránila ruským atletům jet na olympijské hry v Riu, a to třeba i tyčkařce Jeleně Isinbajevové, která v aféře ani nefigurovala.

Nyní však systematický doping přiznala přímo ředitelka národní antidopingové agentury RUSADA Anna Anceliovičová. "Bylo to institucionální spiknutí," prohlásila v rozhovoru pro New York Times s tím, že ale vše fungovalo bez vědomí nejvyšších vládních představitelů. Popřela také nařčení, že by systém podporoval přímo stát.

Pochybení přiznal i bývalý ministr sportu z dob Sovětského svazu Vitalij Smirnov. "Udělali jsme mnoho chyb. Nechci ale mluvit za ty, co jsou za to zodpovědní," řekl 81letý Smirnov, kterému prezident Vladimir Putin zadal reformu ruského antidopingového systému.

Americký list posbíral několik rozhovorů s ruskými úředníky, kteří popisovali, jakým způsobem se zaměstnanci RUSADA podíleli na falšování vzorků moči na vrcholných sportovních soutěžích. Vyšlo najevo, že během olympijských her v Soči v roce 2014 se vzorky manipuloval sám ředitel jedné z laboratoří, a to za pomoci příslušníků Federální bezpečnostní služby (FSB).

Celý systém pak fungoval pod dohledem ministerstva sportu, které zprostředkovávalo čisté vzorky moči a vše utajovalo.

Do dopingu bylo podle zjištění Mezinárodní antidopingové agentury (WADA) zapleteno více než 1000 sportovců ve 30 různých sportech.

Navzdory tomu Rusko systémový doping dlouho popíralo. RUSADA přišla o akreditaci a stejně dopadl i Ruský atletický svaz. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) vyloučil řadu ruských atletů ze soutěží po celém světě.

Obrat v jednání představitelů ruského sportu tak může být hnán snahou o urovnání sporu.

Odmítnutí jakéhokoliv zapojení vládních představitelů zaznělo vzápětí z Kremlu. Prohlášení ruských úředníků, kteří promluvili pro New York Times, hodlá Moskva podle agentury Reuters prozkoumat. Obává se, že mohlo dojít ke špatnému překladu.

Antidopingová agentura RUSADA už vydala prohlášení, že slova její ředitelky Anceliovičové byla americkými novináři překroucena.

 

Právě se děje

Další zprávy