Moskva (od našeho spolupracovníka) - Rusko Evropě pohrozilo odvetou za rozmisťování americké protiraketové obrany na evropském kontinentu. Ruský prezident Medveděv vystoupil s nebývale ostrým projevem, v němž kritizoval Spojené státy za to, že znovu plánují budovat protiraketový deštník podél ruských hranic.
Medveděv zároveň nařídil uvést do bojové pohotovosti radiolokační stanici systému varování před raketovým útokem, která se nachází v Kaliningradu na západě Ruska, a zesílit ochranu objektů strategických jaderných sil.
Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem jakoby se vrátily o čtyři roky zpět, před jejich restart, na pokraj diplomatické studené války.
Ředitel ruského Centra společensko-politických výzkumů Vladimir Jevsejev je však toho názoru, že rusko-americkým vztahům nová studená - nebo dokonce horká - válka nehrozí. Jak řekl Aktuálně.cz, mezi oběma státy však narůstá vzájemné nepochopení, které je nejvíce vidět právě v otázce protiraketové obrany.
Nová studená válka? Ne
A.cz.: Ruský prezident v projevu kritizoval budování amerického protiraketového deštníku v Evropě. Proč právě teď? Skutečně Kremlu došla trpělivost, nebo svou roli sehrály blížící se parlamentní volby?
Bezesporu volby sehrály určitou roli. Medveděv je jednička na kandidátce Jednotného Ruska, plánuje být příští rok předsedou vlády - to vše mělo určitý vliv. Ale rozpory ohledně vytvoření protiraketové obrany existují už dlouho.
Daleko větší vliv na Medveděvův projev měl narůstající antagonismus mezi Ruskem a Spojenými státy. Zejména poslední událost: Washington rozhodl neposkytovat údaje o svých jednotkách a zbraních v Evropě, jak to vyžaduje smlouva o omezení konvenčních ozbrojených sil, takzvaná smlouva CFE. To byl negativní krok ze strany USA, který fakticky vyprovokoval Rusko k nějakému jednání. A Kreml se rozhodl odpovědět právě takovým způsobem.
A.cz.: Není takhle odpověď trochu ukvapená? Vy nám nebudete poskytovat údaje a my vám rozmístíme u hranic rakety?
Ano, myslím si, že ruská odpověď je poněkud ukvapená. Nejlépe by bylo, kdyby si Kreml vzal čas na rozmyšlenou a dobře zanalyzoval situaci. Možná bylo třeba, aby ještě před Medveděvovým projevem proběhly nějaké konzultace s Washingtonem. Protože taková reakce roztáčí spirálu eskalace.
A.cz.: Dá se tedy říct, že se vztahy mezi Ruskem a USA znovu - tak jako před čtyřmi lety - dostaly do stavu nadohled od studené války?
Já bych to tolik nezveličoval. O nové studené válce se intenzivně debatovalo zejména po kavkazském konfliktu v srpnu 2008. Tehdy byla konfrontace mezi námi a Spojenými státy daleko silnější. Přesto jsme dokázali toto ochlazení podstatně snížit. Proto teď o nějaké nové studené válce nemůže být řeč.
My nejsme blíž k válce, ani horké, ani studené. Narůstá však vzájemné nepochopení.
Skutečná hrozba je jinde
A.cz.: Představuje podle vás americký deštník v Evropě skutečně pro Rusko hrozbu?
Pro Rusko daleko větší hrozbu představuje možnost rozmístění antiraket podél hranic Spojených států, protože antirakety SM-3 jsou určeny k likvidaci balistických raket na pasivní fázi letu.
Na aktivní fázi, tedy po startu, se trajektorie letu rakety výrazně mění a antiraketa SM-3 nemá potřebné manévrovací schopnosti k její likvidaci. Ještě větší problém představuje likvidace balistické rakety po oddělení její hlavní části, zejména pokud obsahuje prostředky k překonání protiraketové obrany. Proto budovaná protiraketová obrana v Evropě nepředstavuje pro Rusko z vojenského hlediska výraznou hrozbu.
Američané ještě musejí vyvinout antiraketu s takovou rychlostí letu, která jí dovolí likvidovat ruské balistické rakety. V současné době takový prostředek nemají a mnozí pochybují, že jej do roku 2020 vůbec budou mít. Tudíž, současná - a dokonce ani ta v budoucnu předpokládaná - úroveň protiraketové obrany v Evropě Rusko neohrozí.
Zato systém protiraketové obrany na americkém kontinentu, až se zefektivní, skutečně bude snižovat účinnost hypotetického ruského jaderného úderu. Toho systému je třeba se obávat a ne systému v Evropě.
Iskandery zhorší vztahy
A.cz.: Medveděv ve svém projevu zmínil několik opatření, kterými Rusko hodlá zareagovat na rozmisťování americké protiraketové obrany v Evropě. Nevyloučil, že se ruské rakety dokonce mohou objevit na hranicích s Evropou. Myslíte, že ruská odpověď je adekvátní?
Myslím si, že ne. Dala se však očekávat. Už dlouho se například hovořilo o umístění raket Iskander v Kaliningradské oblasti.
Nedaleko Kaliningradu se také dostavuje radiolokační stanice systému varování před raketovým útokem, která může být použita k navádění antiraket. V Rusku se buduje systém vzdušné a kosmické obrany. To vše je odpovědí naší země na americké plány vytvořit v Evropě protiraketovou obranu.
Jen nerozumím, proč má být jedním z opatření rozmístění raket Iskander. Obzvlášť vezmeme-li v potaz, že podle některých zdrojů nebudou rozmístěné jenom v Kaliningradské oblasti, ale i na dalších místech. Hovoří se například o tom, že mohou být v Bělorusku nebo v Krasnodarském kraji, jako odpověď na americkou základnu antiraket v Rumunsku.
Případné rozmístění Iskanderů v Kaliningradské oblasti nevyhnutelně přinese zhoršení vztahů s Polskem. Nemyslím si, že zrovna tohle teď Rusko potřebuje, zejména pokud si uvědomíme, jak vratké jsou dlouhodobě vztahy mezi Poláky a Rusy.
Proto si myslím, že odpověď Ruska byla přehnaná. Obešla by se i bez ozvučení plánů na rozmístění Iskanderů podél hranic s evropskými členy NATO. Přesto bych váhu Medveděvem zmíněných opatření nezveličoval. Medveděvův projev má hlavně posloužit k informačnímu tlaku na Spojené státy.
A.cz.: Uplynul sotva rok a půl od podpisu pražské smlouvy o snížení jaderných arzenálů Ruska a Spojených států. Myslíte, že je reálné, že od ní Moskva odstoupí?
Podepsání této smlouvy bylo jak pro Rusko, tak i Spojené státy velmi obtížné. Přesto se Moskvě podařilo uhájit v ní své národní zájmy. Nejen odstoupit o ní, ale vůbec zmiňovat se o této možnosti je nerozumné. Tak lehkovážní být nemůžeme.
Nezapomínejme, že v Americe existuji síly, které tuto smlouvu nepotřebují. Jen si vzpomeňte, jak těžká byla pro Baracka Obamu její ratifikace v americkém Senátu. Obávám se, že Rusko bude svým chováním pobízet USA k podobným krokům. A to nám může jen uškodit.
A.cz.: Soudě podle toho, co Medveděv v projevu řekl, Moskva stále doufá, že se podaří uskutečnit projekt společné - rusko-americko-evropské - protiraketové obrany na evropském kontinentu. Myslíte, že se Rusku a Spojeným státům podaří vytvořit společné PRO?
Já se k myšlence společné protiraketové obrany stavím skepticky od samého začátku. Rusko nemá společnému systému PRO co nabídnout. To, o čem Moskva hovoří - použití společného informační zdroje, například radarových stanic v ázerbájdžánské Gabale nebo v Krasnodarském kraji - je nedostatečné.
Reálná účast Moskvy v rámci společné protiraketové obrany je možná pouze tehdy, pokud Rusko bude disponovat aktivními protiraketovými prostředky. Pokud se dostaneme na novou úroveň a vytvoříme takový raketový systém, který bude třeba podobný systému Aegis s antiraketami SM-3, tak to bude první krok směrem ke společné protiraketové obraně.
Rusko jej nemá a to je hlavní důvod, proč se nepodílí na vytvoření evropské protiraketové obrany. Bohužel, Moskva dnes nemá Západu v tomto směru co nabídnout.