Dar es Salaam - Mezinárodní trestní tribunál pro válečné zločiny ve Rwandě usvědčil bývalou ministryni pro rodinnou politiku Pauline Nyiramasuhukovou z genocidy a podněcování ke znásilňování. Vyměřil jí doživotní trest.
Informoval o tom mluvčí mezinárodního soudu při OSN Danford Mpumilwa a dodal, že byli Nyiramasuhuková a její syn Arsene Shalom usvědčení z páchání zvěrstev během masakru v prefektuře Butare.
"Byla usvědčena z genocidy a zločinů proti lidskosti. Dopustila se mimo jiné pronásledování a vyvražďování skupiny obyvatel a nabádání ke znásilňování," potvrdil mluvčí soudu agentuře Reuters.
Syn bývalé ministryně Shalom byl odsouzen za celkem jedenáct zločinů, včetně genocidy, a stejně jako jeho matka stráví zbytek života za mřížemi.
Dnes pětašedesátiletá Nyiramasuhuková je původním zaměstnáním sociální pracovnice. "Je šokující, že se tato matka a bývalá sociální pracovnice, která byla vyškolena, aby zachraňovala životy, mohla dopustit tak hrůzných zločinů," okomentoval případ ředitel rwandské organizace věnující se prevenci genocidy Freddy Mutanguha.
Rwandská genocida, ke které došlo v roce 1994 po vyostření etnických sporů mezi Tutsii a Hutuy, je pokládána za jednu z nejtragičtějších ve dvacátém století. O život tehdy přišlo 800 tisíc lidí.
Nyiramasuhuková je první ženou, kterou Soud pro válečné zločiny ve Rwandě odsoudil. Proces v tanzanském městě Dar es Salaam, kde tribunál sídlí, trval deset let.