30 let za genocidu. Rwanda účtuje s generály

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
17. 5. 2011 14:32
Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu neudělil ani jeden trest smrti
Informace o novodobé genocidě pomohla zprostředkovat kinematografie. K nejznámějším patří film Hotel Rwanda.
Informace o novodobé genocidě pomohla zprostředkovat kinematografie. K nejznámějším patří film Hotel Rwanda. | Foto: Reuters

Arusha - Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR) odsoudil ke 30 letům vězení bývalého velitele rwandské armády Augustina Bizimungu za to, že se během občanské války v roce 1994 podílel na genocidě. Informovala o tom agentura AFP.

"V případě ICTR jde o důležité rozhodnutí. Vezmeme-li v potaz okolnosti, je to velký trest, přestože by si mnozí lidé přáli nejvyšší trest," komentoval rozsudek pro Reuters hlavní rwandský prokurátor Martin Ngoga.

Vyvražďování trvalo 100 dní. Během té doby bylo radikálními Huty podle OSN zmasakrováno na 800 000 menšinových Tutsiů a desetitisíce Hutů, kteří patřili k umírněnému proudu.

Ani jeden trest smrti

Generál Augustin Bizimungu byl do čela rwandské armády jmenován 16. dubna 1994, v době, kdy byly masakry na vrcholu. Soud ho shledal vinným z genocidy a ze zločinů proti lidskosti.

Vedle Bizimungy byl ke stejně vysokému trestu odsouzen bývalý velitel štábu rwandských polovojenských složek generál Augustin Ndindiliyimana.

Ndindiliyimana stál před soudem kvůli obvinění z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se údajně dopustili jeho podřízení i on sám.

Kromě nich poslal soud na 20 let do vězení další dva někdejší armádní činitele: bývalého velitele průzkumného praporu a kapitána velícího jednomu oddílu této elitní jednotky.

 

Právě se děje

Další zprávy