Praha/Brusel - Poslanci Evropského parlamentu minulý týden schválili kontroverzní směrnici o autorských právech. Jejich majitelům dává nárok na podíl z využití jejich děl například na Facebooku či Googlu.
Směrnice vzbuzuje velké emoce. Její podporovatelé tvrdí, že současný beztrestný stav je neudržitelný a autoři přicházejí o peníze na úkor velkých gigantů. Její odpůrci naopak varují, že jde o zásah do svobody internetu a že podpoří šíření takzvaných fake news.
"EU hledá nyní novou rovnováhu ve vztazích nositele práv a uživatelů či zprostředkovatelů," říká europoslanec Stanislav Polčák (STAN), který se autorskému právu věnuje dlouhodobě. Změnu považuje za spravedlivou.
"Nová evropská pravidla, až budou finální, jen smažou dluh, který v této oblasti právo EU má a rozhodně to nebude žádná revoluce, jen evoluce," uvedl v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.
Užití pro osobní potřebu podle něj zůstane "prakticky nedotčeno". "Ten, kdo ovšem chráněný obsah šíří, bude muset respektovat nová pravidla. Sjednávané odměny budou muset být však vždy přiměřené a nepůjde rozhodně o diktát jedné strany," řekl europoslanec.
Facebook , Google, Youtube a další internetoví giganti podle něj na současné situaci extrémně vydělávají, přičemž sami vlastně nic "nevytvářejí". I proto je podle Polčáka "spravedlivé, aby se o určitý díl příjmů podělili".
"Až na výjimky žádný obsah a hodnoty netvoří, jen jej zpřístupňují či poskytují určité služby. Pak je oprávněné, aby ti, kdo takový chráněný obsah tvoří, měli přiměřený podíl na tomto zhodnocení," uvedl Polčák.
Podle Polčáka je v tuto chvíli nicméně nutné počkat na výslednou podobu směrnice, stále jde jen o návrh a před sebou má ještě takzvaný trialog s členskými vládami, včetně české. "Také je nutné vzít v potaz, že jde o směrnici, nikoli o nařízení, a směrnice poskytují členským státům poměrně široký prostor pro legislativu, jak splnit směrnicí zamýšlené cíle."
Šíření fake news podle europoslance nová legislativa nepodpoří, jak varují její odpůrci. "Už delší dobu čelíme různých dezinformačním kampaním a sledování činnosti různých webů - typu Sputnik atd.- se věnují tajné služby i řady civilních složek všech států EU. Šíření fake news podle mne reforma nijak nepomůže, ty se šíří vlastními prostředky a nějaké právo je nezajímá."