Můžou ještě Britové zrušit své rozhodnutí vystoupit z EU?
Po oficiální aktivaci článku 50 Smlouvy o EU už brexit nelze zastavit. Vystoupení z EU schválili poslanci britské Dolní sněmovny i Sněmovna lordů.
Premiérka Theresa Mayová navíc prosazuje variantu tzv. tvrdého brexitu. Tedy úplné odloučení od EU včetně zrušení unijní legislativy na celém území Velké Británie, a následné uzavření nové smlouvy o volném obchodu.
Opakování referenda, které požadovali hlavně mladí Britové, je velmi nepravděpodobné. Británie má po aktivaci článku 50 dva roky na to, aby s Bruselem sjednala novou podobu vzájemných vztahů. Jednání můžou ale skončit i bez uzavření jakékoli dohody.
Premiérka Mayová v takovém případě vyhrožuje zavedením vysokých cel, snížením daní pro britské výrobce a přeměnou Británie v daňový ráj po vzoru Singapuru.
Pokud se po vystoupení z EU Britové někdy v budoucnosti rozhodnou vrátit do EU, museli by si znovu požádat o členství a projít celým procesem přístupových rozhovorů.
"Rádi bychom, aby Británie zůstala našim partnerem," říká německý europoslanec a předseda parlamentní frakce lidovců Manfred Weber. "Vyjednávání ale budou tvrdá."