Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
19. 6. 2017 9:28
V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Foto: Reuters

Proč Velká Británie z EU odchází?

Už při vstupu do EU v roce 1973 se britská vláda stavěla k řadě projektů evropské integrace velmi skepticky. Vyjednala si tzv. opt-out (výjimku) z projektu společné měny euro, nevstoupila ani do schengenského prostoru. Své členství vždy pojímala především jako zónu volného obchodu. 

V posledních letech mezi Brity narostl odpor proti přílivu levné pracovní síly ze střední a východní Evropy. Zejména lidí z postkomunistických členských zemí EU, kteří podle kritiků připravují Brity v jejich vlastní zemi o práci.

Podle obhájců volného pracovního trhu v EU se však jedná o osoby, bez kterých by se britská ekonomika neobešla. Statistiky navíc ukazují, že nezaměstnanost ve Velké Británii v loňském roce klesla pod pět procent a v současnosti je na jedenáctiletém minimu.

"Je obtížné přijmout rozhodnutí, se kterým nesouhlasíte," uvádí k odchodu Britů z unie hlavní vyjednavač europarlamentu pověřený brexitem, belgický liberál Guy Verhofstadt. "Volba Britů ale musí být respektována."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy