Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
19. 6. 2017 9:28
V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Článek 50 Lisabonské smlouvy.
Článek 50 Lisabonské smlouvy. | Foto: Reuters

Můžou ještě Britové zrušit své rozhodnutí vystoupit z EU?

Po oficiální aktivaci článku 50 Smlouvy o EU už brexit nelze zastavit. Vystoupení z EU schválili poslanci britské Dolní sněmovny i Sněmovna lordů.

Premiérka Theresa Mayová navíc prosazuje variantu tzv. tvrdého brexitu. Tedy úplné odloučení od EU včetně zrušení unijní legislativy na celém území Velké Británie, a následné uzavření nové smlouvy o volném obchodu.

Opakování referenda, které požadovali hlavně mladí Britové, je velmi nepravděpodobné. Británie má po aktivaci článku 50 dva roky na to, aby s Bruselem sjednala novou podobu vzájemných vztahů. Jednání můžou ale skončit i bez uzavření jakékoli dohody.

Premiérka Mayová v takovém případě vyhrožuje zavedením vysokých cel, snížením daní pro britské výrobce a přeměnou Británie v daňový ráj po vzoru Singapuru.

Pokud se po vystoupení z EU Britové někdy v budoucnosti rozhodnou vrátit do EU, museli by si znovu požádat o členství a projít celým procesem přístupových rozhovorů.

"Rádi bychom, aby Británie zůstala našim partnerem," říká německý europoslanec a předseda parlamentní frakce lidovců Manfred Weber. "Vyjednávání ale budou tvrdá."

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy