Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Foto: Reuters

Jak dopadlo referendum o brexitu?

V referendu, které se konalo 23. června 2016, těsně zvítězili stoupenci tzv. brexitu (vytvořeného ze slova Britain a exit, tedy "odchod Británie"). Pro vystoupení z EU hlasovalo 51,9 procenta Britů. K volebním urnám přitom dorazilo 71,8 procenta oprávněných voličů.

Hlasování zemi rozdělilo i regionálně. Obyvatelé Londýna a jeho okolí, většina Skotů a občanů Severního Irska hlasovali pro setrvání v unii. Zbytek byl převážně pro vystoupení.

Kritici nicméně připomínají, že kampaň před hlasováním o brexitu provázela řada zavádějících i falešných informací. Asi nejskloňovanějším příkladem bylo tvrzení zastánců odchodu z EU (tzv. tábora "Leave"), že členství v EU stojí Brity 350 milionů liber týdně. Stoupenci brexitu zamlčeli, že částka je o téměř sto milionů liber nižší, protože hlavní město Londýn si vyjednalo nižší částku. O benefitech, které členství v EU Velké Británii naopak přineslo, pomlčeli úplně.

Stoupenci odchodu Británie z EU argumentují, že navzdory některým zkratkám a nepřesnostem z kampaně představuje rozvod země s Bruselem pro zemi i tak politicky a ekonomicky výhodnější budoucnost.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo EU se v celním řízení od července až ztrojnásobí

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo Evropskou unii, které podléhají celnímu řízení, se od července až ztrojnásobí. Důvodem jsou nová pravidla EU, podle kterých je nutné i za zásilky s hodnotou do 22 eur odvádět DPH. Vyplývá to z vyjádření zástupců Celní správy a České pošty na čtvrteční tiskové konferenci.

Loni prošlo celním řízením okolo 18 milionů poštovních zásilek, o rok dříve to bylo 28 milionů. Pokles způsobila pandemie koronaviru. Podle generálního ředitele Romana Knapa pošta v současnosti denně doručuje 30 000 až 50 000 zásilek, které budou podléhát celnímu řízení.

V současné době zásilky nízké hodnoty prochází jednoduchým celním řízením, které zajišťuje poštovní operátor či přepravce. Příjemce zásilky nemusí prakticky nic řešit a objednané zboží je mu přímo poštovním operátorem nebo expresním přepravcem doručeno. Nově bude muset příjemce podávat elektronické celní prohlášení. To se dosud vztahovalo na balíky s cenou od 22 do 150 eur.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Policie obvinila útočníka, který napadl zdravotní sestru v nymburské nemocnici lopatou

Policie ve čtvrtek dopoledne obvinila útočníka, který v úterý večer v nymburské nemocnici napadl zdravotní sestru lopatou. Muž se k činu přiznal, jeho motivem bylo dostat se do vězení. Policisté podají návrh na vzetí obviněného do vazby, soud bude o návrhu rozhodovat nejpozději v pátek dopoledne, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Potočná.

"Dnes v dopoledních hodinách kriminalisté zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže pro spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," uvedla Potočná. Kriminalisté mu navíc prokázali spáchání další majetkové a násilné trestné činnosti.

"K motivu napadení zdravotní sestry uvedl, že čin spáchal úmyslně a z důvodu touhy dostat se do vězení," dodala Potočná. Muž v úterý večer vnikl do objektu nemocnice, kde zezadu přistoupil ke zdravotní sestře a udeřil ji lopatou do hlavy. Žena skončila ze zraněním v nemocnici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy