Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
19. 6. 2017 9:28
V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Foto: Reuters

Jak dopadlo referendum o brexitu?

V referendu, které se konalo 23. června 2016, těsně zvítězili stoupenci tzv. brexitu (vytvořeného ze slova Britain a exit, tedy "odchod Británie"). Pro vystoupení z EU hlasovalo 51,9 procenta Britů. K volebním urnám přitom dorazilo 71,8 procenta oprávněných voličů.

Hlasování zemi rozdělilo i regionálně. Obyvatelé Londýna a jeho okolí, většina Skotů a občanů Severního Irska hlasovali pro setrvání v unii. Zbytek byl převážně pro vystoupení.

Kritici nicméně připomínají, že kampaň před hlasováním o brexitu provázela řada zavádějících i falešných informací. Asi nejskloňovanějším příkladem bylo tvrzení zastánců odchodu z EU (tzv. tábora "Leave"), že členství v EU stojí Brity 350 milionů liber týdně. Stoupenci brexitu zamlčeli, že částka je o téměř sto milionů liber nižší, protože hlavní město Londýn si vyjednalo nižší částku. O benefitech, které členství v EU Velké Británii naopak přineslo, pomlčeli úplně.

Stoupenci odchodu Británie z EU argumentují, že navzdory některým zkratkám a nepřesnostem z kampaně představuje rozvod země s Bruselem pro zemi i tak politicky a ekonomicky výhodnější budoucnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy