Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
19. 6. 2017 9:28
V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Foto: Reuters

Jak dopadlo referendum o brexitu?

V referendu, které se konalo 23. června 2016, těsně zvítězili stoupenci tzv. brexitu (vytvořeného ze slova Britain a exit, tedy "odchod Británie"). Pro vystoupení z EU hlasovalo 51,9 procenta Britů. K volebním urnám přitom dorazilo 71,8 procenta oprávněných voličů.

Hlasování zemi rozdělilo i regionálně. Obyvatelé Londýna a jeho okolí, většina Skotů a občanů Severního Irska hlasovali pro setrvání v unii. Zbytek byl převážně pro vystoupení.

Kritici nicméně připomínají, že kampaň před hlasováním o brexitu provázela řada zavádějících i falešných informací. Asi nejskloňovanějším příkladem bylo tvrzení zastánců odchodu z EU (tzv. tábora "Leave"), že členství v EU stojí Brity 350 milionů liber týdně. Stoupenci brexitu zamlčeli, že částka je o téměř sto milionů liber nižší, protože hlavní město Londýn si vyjednalo nižší částku. O benefitech, které členství v EU Velké Británii naopak přineslo, pomlčeli úplně.

Stoupenci odchodu Británie z EU argumentují, že navzdory některým zkratkám a nepřesnostem z kampaně představuje rozvod země s Bruselem pro zemi i tak politicky a ekonomicky výhodnější budoucnost.

 

Právě se děje

Další zprávy