Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Foto: Reuters

Co může brexit zpomalit?

Brexit můžou zpomalit zdlouhavá vyjednávání o podobě příštích vztahů mezi Británií a EU nebo odpor části britské Dolní sněmovny.

Premiérka Mayová si totiž chce nechat odsouhlasit detaily vyjednávací pozice s EU poslanci britského parlamentu. I v její domovské Konzervativní straně je přitom řada příznivců tzv. měkkého brexitu, který by v omezeném režimu zachoval volný pohyb osob mezi Británií a EU.

Nyní po parlamentních volbách se situace premiérky ještě ztížila. Předčasné volby vyhlásila proto, aby získala silnější většinu v Dolní sněmovně. Jenže volby dopadly tak, že konzervativci o "absolutní" většinu přišli a musí spoléhat na podporu severoirských unionistů.

Opoziční labouristé, kteří po volbách posílili, navíc odmítají tzv. tvrdý brexit. A kritizují Mayovou za přístup "raději žádná dohoda s EU než špatná".

S brexitem taky můžou silně zamíchat Skotové, kteří s ním zásadně nesouhlasí.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo EU se v celním řízení od července až ztrojnásobí

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo Evropskou unii, které podléhají celnímu řízení, se od července až ztrojnásobí. Důvodem jsou nová pravidla EU, podle kterých je nutné i za zásilky s hodnotou do 22 eur odvádět DPH. Vyplývá to z vyjádření zástupců Celní správy a České pošty na čtvrteční tiskové konferenci.

Loni prošlo celním řízením okolo 18 milionů poštovních zásilek, o rok dříve to bylo 28 milionů. Pokles způsobila pandemie koronaviru. Podle generálního ředitele Romana Knapa pošta v současnosti denně doručuje 30 000 až 50 000 zásilek, které budou podléhát celnímu řízení.

V současné době zásilky nízké hodnoty prochází jednoduchým celním řízením, které zajišťuje poštovní operátor či přepravce. Příjemce zásilky nemusí prakticky nic řešit a objednané zboží je mu přímo poštovním operátorem nebo expresním přepravcem doručeno. Nově bude muset příjemce podávat elektronické celní prohlášení. To se dosud vztahovalo na balíky s cenou od 22 do 150 eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy