Evropská unie je v členských zemích oblíbená, podporují ji téměř dvě třetiny lidí. Výjimkou je Řecko

ČTK ČTK
16. 6. 2017 8:36
Průzkum ukázal, že většina obyvatel vybraných států Evropské unie se k unii staví pozitivně. V průměru se Evropané k unii vyslovují z 63 procent příznivě a ze 34 nepříznivě. Loni byl poměr 51 ku 47. Výjimkou je Řecko, kde EU podpořila jen třetina dotázaných. V Británii, která se loni v referendu rozhodla unii opustit, má o ní příznivý názor 54 procent dotázaných a 40 procent ji odmítá. Česká republika do průzkumu zařazena nebyla.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

New York - Popularita Evropské unie je v členských zemích znovu na vzestupu, i když mnozí požadují od svých vlád - nikoli od EU - větší aktivitu v otázkách obchodu a imigrace. Vyplývá to z průzkumu americké agentury Pew Research Center v deseti unijních státech. Česká republika do průzkumu zařazena nebyla.

Většina dotázaných se v devíti z deseti zemí vyslovila o EU příznivě, napsala agentura AP. Analytici to přisuzují hospodářskému oživení kontinentu a klesající nezaměstnanosti. V Polsku má například EU podporu 74 procent obyvatel, v Německu 68, v Maďarsku 67 a ve Švédsku 65 procent. Oproti loňsku se podpora EU zvýšila v Německu o 18, ve Španělsku o 15, v Nizozemsku o 13 a v Británii o deset procent.

V průměru se Evropané k unii vyslovují z 63 procent příznivě a ze 34 nepříznivě. Loni byl poměr 51 ku 47. Výjimkou je Řecko, kde EU podpořila jen třetina dotázaných. Země je v těžké situaci a je vystavena silnému tlaku EU, aby zavedla tvrdá úsporná opatření. I tak ale 54 procent Řeků chce v EU zůstat.

Průzkum podle AP naznačil, že mnoho lidí si přeje, aby o otázkách obchodu a pohybu lidí rozhodovaly národní vlády, nikoli EU. Dvě třetiny lidí chtějí, aby příchod lidí z jiných členských zemí EU kontrolovaly místní úřady.

V Británii, která se loni v referendu rozhodla unii opustit, má o ní příznivý názor 54 procent dotázaných a 40 procent ji odmítá. Osmačtyřicet procent Britů si myslí, že odchod z EU je špatný, 44 procent dotázaných brexit schvaluje.

Průzkum společnost Pew Research Center provedla v Británii, Francii, Itálii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Řecku, Španělsku a ve Švédsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy