Evropská unie je v členských zemích oblíbená, podporují ji téměř dvě třetiny lidí. Výjimkou je Řecko

ČTK ČTK
16. 6. 2017 8:36
Průzkum ukázal, že většina obyvatel vybraných států Evropské unie se k unii staví pozitivně. V průměru se Evropané k unii vyslovují z 63 procent příznivě a ze 34 nepříznivě. Loni byl poměr 51 ku 47. Výjimkou je Řecko, kde EU podpořila jen třetina dotázaných. V Británii, která se loni v referendu rozhodla unii opustit, má o ní příznivý názor 54 procent dotázaných a 40 procent ji odmítá. Česká republika do průzkumu zařazena nebyla.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

New York - Popularita Evropské unie je v členských zemích znovu na vzestupu, i když mnozí požadují od svých vlád - nikoli od EU - větší aktivitu v otázkách obchodu a imigrace. Vyplývá to z průzkumu americké agentury Pew Research Center v deseti unijních státech. Česká republika do průzkumu zařazena nebyla.

Většina dotázaných se v devíti z deseti zemí vyslovila o EU příznivě, napsala agentura AP. Analytici to přisuzují hospodářskému oživení kontinentu a klesající nezaměstnanosti. V Polsku má například EU podporu 74 procent obyvatel, v Německu 68, v Maďarsku 67 a ve Švédsku 65 procent. Oproti loňsku se podpora EU zvýšila v Německu o 18, ve Španělsku o 15, v Nizozemsku o 13 a v Británii o deset procent.

V průměru se Evropané k unii vyslovují z 63 procent příznivě a ze 34 nepříznivě. Loni byl poměr 51 ku 47. Výjimkou je Řecko, kde EU podpořila jen třetina dotázaných. Země je v těžké situaci a je vystavena silnému tlaku EU, aby zavedla tvrdá úsporná opatření. I tak ale 54 procent Řeků chce v EU zůstat.

Průzkum podle AP naznačil, že mnoho lidí si přeje, aby o otázkách obchodu a pohybu lidí rozhodovaly národní vlády, nikoli EU. Dvě třetiny lidí chtějí, aby příchod lidí z jiných členských zemí EU kontrolovaly místní úřady.

V Británii, která se loni v referendu rozhodla unii opustit, má o ní příznivý názor 54 procent dotázaných a 40 procent ji odmítá. Osmačtyřicet procent Britů si myslí, že odchod z EU je špatný, 44 procent dotázaných brexit schvaluje.

Průzkum společnost Pew Research Center provedla v Británii, Francii, Itálii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Řecku, Španělsku a ve Švédsku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy