Trest smrti v číslech: Který stát popravuje nejvíce a jak jsou na tom země EU

Radim Klekner Jan Kačer Helena Truchlá Radim Klekner, Jan Kačer, Helena Truchlá
3. 3. 2019 15:04
V roce 2017 byla ve světě popravena podle oficiálních čísel téměř tisícovka lidí. Údaje ale neposkytla Čína, která je považována za zemi s nejvyšším počtem odsouzenců na smrt. Odhaduje se, že v Číně jich mohou být tisíce. Evropský parlament, který popravy dlouhodobě odsuzuje, tento týden hostil sedmý celosvětový kongres proti trestu smrti.
Foto: Aktuálně.cz

Zrušení trestu smrti v zemích EU

Ve většině členských zemí EU byl trest smrti zrušen v osmdesátých a devadesátých letech minulého století na základě Evropské úmluvy o lidských právech a základních svobod, podepsané v roce 1950 v Římě. Jako poslední unijní země od něj upustilo v roce 2012 Lotyšsko.

Trest smrti dnes v celé Evropě uplatňuje jediná země - Bělorusko. Rusko výkon trestu smrti pozastavilo, i když jej nezrušilo úplně.

Ve Španělsku se ještě v minulém století popravovalo garotou. Železný obojek se nasadil vězni z cely smrti na krk a utahoval se šroubem tak dlouho, až se odsouzenec udusil. Tisíce rozsudků nad španělskými republikány podepsal ve druhé polovině třicátých let osobně generál Francisco Franco. Poslední poprava garotou byla v zemi vykonána v roce 1974.

Francie je zase známá gilotinou, naposledy ji použila v roce 1977. Popravila tak tuniského přistěhovalce Hamídu Džandúbího, který předtím unesl, mučil a zavraždil dvaadvacetiletou Francouzku Élisabeth Bousquetovou.

 

Právě se děje

Další zprávy