Trest smrti v číslech: Který stát popravuje nejvíce a jak jsou na tom země EU

Radim Klekner Jan Kačer Helena Truchlá Radim Klekner, Jan Kačer, Helena Truchlá
3. 3. 2019 15:04
V roce 2017 byla ve světě popravena podle oficiálních čísel téměř tisícovka lidí. Údaje ale neposkytla Čína, která je považována za zemi s nejvyšším počtem odsouzenců na smrt. Odhaduje se, že v Číně jich mohou být tisíce. Evropský parlament, který popravy dlouhodobě odsuzuje, tento týden hostil sedmý celosvětový kongres proti trestu smrti.
Foto: Aktuálně.cz

Čína

Nejvíce osob popravuje podle lidskoprávních aktivistů Čína. Přesné údaje ale nejsou k dispozici, protože tamní úřady je chrání jako státní tajemství. Nezisková organizace Amnesty International však odhaduje, že jde o tisícovky lidí. Za rok 2009 se organizaci podařilo z dostupných zdrojů dospět k číslu 1718.

Nadace Dui Hua se sídlem v americkém San Francisku tvrdí, že ještě v roce 2002 bylo v Číně popraveno 12 000 lidí. Odsouzenec bývá střelen zezadu do hlavy, zatímco klečí se spoutanýma rukama, anebo dostává smrtící injekci.

Komunistický režim postupuje velmi nekompromisně vůči hospodářským deliktům a v zemi se popravuje i za některé případy korupce.

Loni byl například odsouzen k trestu smrti náměstek starosty města Lü-liangu v provincii Šan-si za to, že vzal úplatek jednu miliardu jüanů, což odpovídá přibližně třem a půl miliardám korun.

 

Právě se děje

Další zprávy