Trest smrti v číslech: Který stát popravuje nejvíce a jak jsou na tom země EU

Radim Klekner Jan Kačer Helena Truchlá Radim Klekner, Jan Kačer, Helena Truchlá
3. 3. 2019 15:04
V roce 2017 byla ve světě popravena podle oficiálních čísel téměř tisícovka lidí. Údaje ale neposkytla Čína, která je považována za zemi s nejvyšším počtem odsouzenců na smrt. Odhaduje se, že v Číně jich mohou být tisíce. Evropský parlament, který popravy dlouhodobě odsuzuje, tento týden hostil sedmý celosvětový kongres proti trestu smrti.
Foto: Aktuálně.cz

Zrušení trestu smrti v zemích EU

Ve většině členských zemí EU byl trest smrti zrušen v osmdesátých a devadesátých letech minulého století na základě Evropské úmluvy o lidských právech a základních svobod, podepsané v roce 1950 v Římě. Jako poslední unijní země od něj upustilo v roce 2012 Lotyšsko.

Trest smrti dnes v celé Evropě uplatňuje jediná země - Bělorusko. Rusko výkon trestu smrti pozastavilo, i když jej nezrušilo úplně.

Ve Španělsku se ještě v minulém století popravovalo garotou. Železný obojek se nasadil vězni z cely smrti na krk a utahoval se šroubem tak dlouho, až se odsouzenec udusil. Tisíce rozsudků nad španělskými republikány podepsal ve druhé polovině třicátých let osobně generál Francisco Franco. Poslední poprava garotou byla v zemi vykonána v roce 1974.

Francie je zase známá gilotinou, naposledy ji použila v roce 1977. Popravila tak tuniského přistěhovalce Hamídu Džandúbího, který předtím unesl, mučil a zavraždil dvaadvacetiletou Francouzku Élisabeth Bousquetovou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy