Trest smrti v číslech: Který stát popravuje nejvíce a jak jsou na tom země EU

Radim Klekner Jan Kačer Helena Truchlá Radim Klekner, Jan Kačer, Helena Truchlá
3. 3. 2019 15:04
V roce 2017 byla ve světě popravena podle oficiálních čísel téměř tisícovka lidí. Údaje ale neposkytla Čína, která je považována za zemi s nejvyšším počtem odsouzenců na smrt. Odhaduje se, že v Číně jich mohou být tisíce. Evropský parlament, který popravy dlouhodobě odsuzuje, tento týden hostil sedmý celosvětový kongres proti trestu smrti.
Foto: Aktuálně.cz

Státy s nejvíce popravami

Přibližně 84 procent všech zaznamenaných poprav bylo v roce 2017 podle Amnesty International vykonáno ve čtyřech zemích - Íránu, Saúdské Arábii, Iráku a Pákistánu.

V Saúdské Arábii, kde se popravuje stětím mečem, bylo předloni vykonáno nejméně 146 rozsudků. Loni jejich počet ještě vzrostl, oficiální čísla ale zatím nejsou k dispozici. Část poprav vykonává popravčí četa zastřelením.

Trestní právo je tu založeno na obzvláště přísném výkladu práva šaría a poprava je veřejná. V některých případech je tělo bez hlavy ještě ukřižováno. Trest smrti může být uložen i za homosexualitu, čarodějnictví či cizoložství. Za to poslední se dříve ukamenovávalo k smrti a není zcela zřejmé, zda Saúdská Arábie od tohoto způsobu popravy po mezinárodní kritice zcela ustoupila.

V Íránu bylo předloni popraveno 507 osob. Odsouzenec tu bývá oběšen na vězeňském dvoře v přítomnosti rodiny, soudců a spoluvězňů.

 

Právě se děje

Další zprávy