Brusel/Praha - Evropská unie musí do poloviny prosince rozhodnout, zda v členských zemích i nadále povolí prodávat glyfosát. Látku, která se nachází v herbicidu masově používaném k hubení plevele a dalších nežádoucích rostlin.
Podle řady studií je glyfosát zdraví nebezpečný. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny jej označila za karcinogen.
"Četné studie v čele se studií a hodnocením mezinárodní agentury IARC (součást WHO) tvrdí, že glyfosát je rakovinotvorný, genotoxický a narušuje endokrinní činnost," uvedla v online chatu se čtenáři Aktuálně.cz europoslankyně Kateřina Konečná, členka Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.
Studie, které to naopak vyvracejí, přitom čelí podezření, že vznikly na zakázku americké lobby.
Alternativy existují, ale jsou často dražší nebo pracnější
Alternativy k nynější praxi přitom podle Konečné existují. "Glyfosát překonatelný je. Je jenom v současnosti 'sexy' jej používat, protože je levný a univerzální. Původně byl patentován jako antibiotikum," uvedla Konečná.
Herbicid s glyfosátem je podle ní až masivně zneužíván. Zákaz látky by se tak dotkl většiny velkých producentů obilí i dalších běžných plodin. Podle Konečné je potřeba, aby zemědělci pozměnili svůj přístup.
"Dříve zemědělci používali mechanické rozorávání půdy a nikomu to divné nepřišlo. Nehledě k tomu, že díky závislosti zemědělců na této levné a dostupné látce se v současnosti v zemědělství zastavily jakékoliv inovace. Zemědělci nemají potřebu inovovat. Je potřeba trošku změnit jejich přístup a myšlení a i v souvislosti s ochranou vody v krajině změnit způsob jakým hospodaříme v současnosti na půdě," uvedla Konečná.
Variantou tak může být klasické mechanické vytrhávání plevele nebo specifické postřiky pro konkrétní druh plevele či škůdce.
Tlak ze strany lobbistů
Na politiky je ale podle Konečné vyvíjen značný tlak ze strany lobby, zejména té zemědělské, aby látce licenci prodloužili.
"Evropští zemědělci se nechtějí zbavit glyfosátu za každou cenu a mají desítky zaplacených lobbistů, kteří nedělají ve dne v noci nic jiného, než obchází evropské instituce a vlády členských států. Glyfosát jim umožňuje snížit náklady na pěstování plodin někde až o 100 EUR na hektar. Vzhledem k jeho univerzálnosti se na něm stali závislí," uvádí Konečná.
Devět členských států podle ní pod tíhou důkazů nechce tuto látku dále používat. Na druhé straně stojí 14 členských států, mezi nimi i Česká republika, které se jí zbavovat nechtějí.