EU ztrácí trpělivost, uvalila sankce na 78 Lukašenkových lidí. Zapojilo se i Česko

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
21. 6. 2021 15:00
Evropská unie uvalila bezprecedentní balík sankcí na režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Ministři zahraničí EU schválili seznam 78 Bělorusů, kterým je nově zakázán vstup na území členských států. Jejich majetek v unijních bankách bude obstaven. Figuruje mezi nimi i Lukašenkův spojenec, běloruský ministr obrany Viktor Chrenin.
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko.
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. | Foto: Reuters

Od naší zpravodajky v Lucemburku - Kromě jednotlivců zařadili unijní ministři na černou listinu také osm úřadů. Zároveň potvrdili, že vybrané běloruské podniky, které Lukašenkův režim do značné míry podporují a "živí", nebudou moci vyvážet zboží do EU.

Půjde o rafinerie, plynárenské závody, bankovní instituce nebo podniky vyrábějící hnojiva. Jejich přesný seznam teprve vzniká, hotov by měl být během několika dní.

Sankcemi evropské státy reagují na pokračující represe běloruského režimu zaměřené na Lukašenkovy oponenty a zejména pak na "únos" letadla irské společnosti Ryanair, při kterém byl zatčen běloruský aktivista Raman Pratasevič. Právě v souvislosti s tímto incidentem na černé listině skončil i ministr obrany Viktor Chrenin a také běloruský úřad pro civilní letectví. Zařazení na sankční seznam znamená, že s ním obdobné úřady v EU nesmí spolupracovat.

Schválená opatření představují největší sankční balík uvalený na Bělorusko za mnoho let. Momentálně je na černé listině 88 zástupců běloruského režimu, jejich počet se tak po pondělku zdvojnásobí. Kromě ministra obrany jsou mezi nimi policisté zodpovědní za represe proti účastníkům protivládních demonstrací, šéfové věznic, kde docházelo k mučení zatčených, nebo rektoři univerzit, kteří nechali vyhodit studenty v reakci na jejich účast na demonstracích.

Evropa ztrácí trpělivost

Nezvykle rychlá shoda EU na sankcích - jen během několika málo měsíců - ukazuje, že evropští lídři s Lukašenkem ztrácejí trpělivost. Běloruský lídr po loňských zfalšovaných volbách rozpoutal nejrozsáhlejší vlnu represí proti vlastnímu obyvatelstvu za poslední dekádu. Režim pořádá zátahy zejména na nezávislá média. Ve vězeních jsou stovky běloruských novinářů a další se pohřešují, řada serverů čelí likvidačním pokutám.

"Dnešní jednání jasně demonstruje, že je tu shoda napříč Evropskou unií, že musíme vyslat silný signál Lukašenkovu režimu, že to, co dělá, je nepřijatelné," okomentoval pondělní rozhodnutí šéfů diplomacií EU český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Česko se na přípravě sankcí aktivně podílelo - prověřovalo konkrétní zodpovědnost vytipovaných lidí a úřadů za represe. "Jsem rád, že v rámci embargovaných sektorů budou technologie na monitorování internetu a telekomunikací obecně. Je to pomoc běloruské opozici," řekl Kulhánek českým novinářům v Lucemburku.

Ministři zahraničí se v pondělí ráno sešli ke společné snídani s vůdkyní běloruské opozice žijící v exilu Svjatlanou Cichanouskou. Ta je podle slov českého šéfa diplomacie požádala, aby sankce byly "co nejtvrdší".

Video: Z Běloruska je Severní Korea, režim nastolil peklo. Věřím v to co Havel, říká Svjatlana Cichanouská

Režim nám připravil peklo a brutalitu, z Česka cítím podporu, pozice českých politiků je jasná. Sankce jsou mocná páka, říká Svjatlana Cichanouská. | Video: Michael Rozsypal, DVTV
 

Právě se děje

před 7 minutami

Všech pět těžce zraněných cestujících je po středeční srážce vlaků na Domažlicku stabilizovaných a mimo ohrožení života.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy