Otec zadržené Rusky prosí Lukašenka o setkání. Je to jen obyčejná dívka, naléhá

ČTK ČTK
17. 6. 2021 16:03
Otec Rusky Sofije Sapegové, kterou nedávno běloruské bezpečnostní složky zadržely společně s jejím přítelem Ramanem Pratasevičem po nuceném přistání letadla v Minsku, požádal běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o milost pro svou dceru. Andrej Sapega se na běloruskou autoritářskou hlavu státu obrátil na videozáznamu, který zveřejnila ruská agentura PrimaMedia. Žádá ho i o osobní setkání.
Sofia Sapegová
Sofia Sapegová | Foto: Reuters

"Alexandře Grigorijeviči, žádávám vás o milost. Dost krutosti, svět je jí v poslední době přeplněn. Každý rozumný člověk chápe, že Sofija byla na špatném místě a se špatnou osobou," řekl třiapadesátiletý Andrej Sapega na videu a dodal, že jeho dcera byla do setkání s novinářem Ramanem Pratasevičem "obyčejnou dívkou".

"Během protestů v Minsku pobývala v Litvě a pokud během tohoto období něco udělala - je to dozajista příběh lásky, nikoliv přesvědčení," dodal.

O osobní schůzku Lukašenka požádal proto, aby mu poskytl záruky, že jeho dcera se nezapojí do ničeho, co běloruský režim považuje za ilegální. "Jako otec otce vás žádám o osobní schůzku a jsem připraven poskytnout všechny nezbytné záruky, že moje dcera už nebude zapojena do protiprávního jednání (…) Neničte jí osud, je to jen malá dívka, která začíná žít," podotkl.

Běloruské bezpečnostní složky zatkly třiadvacetiletou ruskou občanku Sofiji Sapegovou 23. května na letišti v Minsku poté, co úřady přinutily s pomocí stíhačky k nouzovému přistání letadlo společnosti Ryanair, jímž se pár vracel z Řecka do Litvy. Sapegová skončila ve věznici běloruské tajné služby KGB a podle agentury Reuters čelí obvinění z podněcování nepokojů, za což jí hrozí roky vězení.

Dva dny po jejím zadržení běloruská státní televize zveřejnila videozáznam, na němž Sapegová přiznává, že pracovala pro web zveřejňující údaje o policistech zasahujících proti demonstrantům. Mnozí ovšem důvěryhodnost přiznání Sapegové zpochybnili a upozornili, že záznam působí tak, že žena odříkává předem naučený text. Bělorusko rovněž zveřejnilo videa s Pratasevičem, na kterých se novinář doznává k organizování nepokojů. I jeho přiznání řada lidí zpochybňuje jako vynucená pod nátlakem.

Incident a zadržení dvojice odsoudila řada zemí včetně Spojených států a Evropské unie, která poté rozšířila sankce proti běloruskému režimu a zakázala vstup běloruským aeroliniím do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v EU.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté.

Americký generál Kenneth McKenzie v pátek útok označil za "tragickou chybu" a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho slov nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy