EU rozšíří sankční seznam proti Bělorusku kvůli nucenému přistání v Minsku

ČTK ČTK
16. 6. 2021 13:20
Velvyslanci členských zemí Evropské unie ve středu schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku. Na seznamu přibude 78 osob a sedm právnických entit, které zasahují proti zástupcům opozice, píše agentura AFP.
Foto: Reuters

Sedm jmen na sankčním seznamu je přímo spojeno s květnovým vynuceným přistáním letu Ryanair v Minsku a zatčením opozičního novináře Ramana Prataseviče, který s přítelkyní cestoval na jeho palubě.

Rozšíření sankcí schválili velvyslanci členských zemí bloku na pravidleném setkání v Bruselu. Ministři zahraničí jej nejspíš definitivně potvrdí na svém jednání v Lucemburku v pondělí 21. června. Sankce začnou platit poté, co budou zveřejněné v unijním věstníku.

Velvyslanci v EU také podepsali čtvrtý balíček zmrazení aktiv a zákazu cestování pro sedm desítek osob v reakci na loňské prezidentské volby, uvedl evropský diplomat citovaný agenturou Reuters.

Evropská unie pokládá loňské prezidentské volby v Bělorusku za zmanipulované a opakovaně odsuzuje tvrdé potlačování opozice v zemi. Unie již několikrát rozšířila loni zavedený sankční seznam, na němž vedle prezidenta Alexandra Lukašenka figuruje na osm desítek představitelů jeho režimu i několik institucí a firem.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.

Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura. Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy