Bruselské bizarnosti: Nad těmito zákony vám zůstane rozum stát. A co jsou jen mýty?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 27. 8. 2018 10:41
Kolují každou chvíli na sociálních sítích, některé jsou skutečné, jiné ne. Mýty, polopravdy, ale i pravdy o absurdních zákonech z Bruselu. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších.
Foto: Thinkstock

Vysavače

Brusel už nám mluví i do úklidu domácností, místo aby si zametl před vlastním prahem. Tak by se dal shrnout názor řady kritiků, kteří zesměšňují pravidla EU z roku 2014 zakazující některé vysavače, sekačky na trávu, ale také konvice nebo toastery.

Rýpnout si nezapomněl v předbrexitové kampani ani Boris Johnson, někdejší starosta Londýna a mezi lety 2016 a 2018 také britský ministr zahraničí.

O co jde unii ve skutečnosti? O šetření energiemi. Zákaz se týká spotřebičů, které příliš "žerou". Cílem je tedy zvýšit energetickou účinnost. V tomto případě tedy o efektivnější spotřebiče, které pro svou práci využívají méně energie. Obdobná pravidla byla v minulosti zavedena pro ledničky a mrazáky, které jsou dnes mnohem úspornější.

Řada výrobců vysavačů navíc nově nastavená pravidla sama podpořila.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy