Bruselské bizarnosti: Nad těmito zákony vám zůstane rozum stát. A co jsou jen mýty?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 27. 8. 2018 10:41
Kolují každou chvíli na sociálních sítích, některé jsou skutečné, jiné ne. Mýty, polopravdy, ale i pravdy o absurdních zákonech z Bruselu. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zase ty banány

Banány představují opakující se noční můru politiků z Bruselu. Mýty okolo "banánové regulace" se vracejí opakovaně.

Už v roce 1994 britský bulvární tisk přinesl zaručenou informaci, že "bruselští byrokraté zakázali zakřivené banány". Znovu se objevila o čtyři roky později, pak také v roce 2008 a nakonec znovu oživla v euroskeptické kampani britských zastánců brexitu před referendem o odchodu z Evropské unie.

Evropská regule z roku 1994 skutečně hovoří o tom, že banány v extra kvalitě by neměly být "abnormálního tvaru", ale u nižších prodejních tříd jsou "vady" povoleny. Žádné banány ale zakázány nikdy nebyly. Jde tedy jenom o klasifikaci.

Tu si navíc nevymyslel primárně ani Brusel. Banány byly v rámci mezinárodního obchodu vždy klasifikovány podle své kvality a velikosti. A protože co vláda státu, to jiná klasifikace, Evropská komise byla požádána, aby zmatkům učinila přítrž, uvedl server The Guardian.

Banánová mytologie je v EU natolik zažitá, že se jí na svých internetových stránkách věnuje i Evropský parlament.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy