Londýn/Paříž/Berlín - Taxikáři v evropských metropolích ucpali silnice. Dopravním chaosem protestují proti nové mobilní službě, která je může v brzké době připravit o pasažéry.
Do Londýna, Berlína, Paříže a dalších měst starého kontinentu totiž dorazila nová americká aplikace Uber pro chytré telefony, jež zprostředkovává přímé spojení těch, kdo někam jedou, s těmi, co chtějí svézt.
Budeme zatýkat, varují bobíci
Přestože londýnská policie varuje, že bude při nepovolené akci zatýkat a vyměřovat vysoké pokuty, sjelo se podle britských médií na Trafalgar Square a do přilehlého okolí až 12 000 vozů taxislužby.
Záměrné blokování dopravy dopředu ohlásili také taxikáři v Paříži, Lyonu, Marseille, Berlíně, Římě či Miláně. V Praze zatím služba zavedena nebyla, a tak tuzemské přepravce nepálí. Společnost Uber se nicméně nechala slyšet, že se v brzké budoucnosti chystá do všech evropských metropolí, tu českou nevyjímaje.
Ve Francii stojí i vlaky, cestující kroutí hlavou
Podle informací francouzských federací taxikářů, na něž se odvolává agentura AFP, se pařížští drožkáři sjeli na dvě největší letiště - Charlese de Gaulla a Orly. Odtud vyrazila "šnečí" kolona pomalu do centra města. Chaos ve francouzské metropoli ještě podpořila stávka národního železničního dopravce SNCF.
Strojvůdci ve Francii protestují proti reformě železnice, o které má rozhodovat místní parlament. To, že stávkují ve stejný den jako taxikáři, označují Francouzi za "nepochopitelné".
Uber v reakci na dopravní chaos v metropoli rozeslal svým uživatelům maily, v nichž ve středu v Paříži nabízí 50procentní slevu.
Stávka na kolejích začala už v úterý večer, naplno se projevila až ve středu ráno, kdy se lidé snažili dostat do práce. A neměl je tam kdo odvézt.
Kolona taxíků dnes projela i Berlínem, tamní řidiči se v poledne sjeli hned na několika místech a společně zamířili na Olympijské náměstí. Asi tisícovka aut troubila, v některých místech brzdila dopravu, k žádnému dopravnímu kolapsu ale podle berlínské policie nedošlo.
Římané si užívají "stávky naruby"
Římští kolegové zvolili strategii "stávky naruby", v rámci níž si budou za každou cestu účtovat jen 10 euro, což odpovídá cenám levnější internetové konkurence. Madridští a barcelonští taxikáři si zase udělali volný den a nevyjeli vůbec.
Stávkovali přesto, že jim tamní vláda vyšla vstříc. Tomu, kdo za svezení zaplatí nelicencovanému taxikáři, hrozí v zemi pokuta 600 eur (16 500 korun).
Podobně se zachovala radnice v Hamburku, která zakázala využívání dopravní aplikace WunderCar, jež funguje na podobném principu jako Uber.
Aplikace Uber prostřednictvím internetových služeb klasických taxislužeb vypočítá cenu, kterou cestující zaplatí přímo řidiči. O nápad ze Sillicon Valley je obrovský zájem a taxikáři i smluvní dopravci se bojí, že jejich řemeslo zlikviduje.
Uber svou jednoduchostí vyvolává největší hněv, licencovaným evropským taxikářům ale leží v žaludku i další podobné služby, například smluvní přeprava, kterou mohou poskytovat i nelicencovaní řidiči.
Více o nové aplikaci Uber a jejím plánovaném příchodu na český trh se dočtete na serveru iHNed.cz.