EU poskytne Libyi přes 40 milionů eur na posílení hranic. Itálie chce vyslat až 700 vojáků

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
28. 7. 2017 17:01
Evropská komise schválila, že Libyi poskytne 46 milionů eur ke zlepšení ochrany její hranice. Program bude spoluorganizován Itálií, která do země vyšle námořní jednotky. Italská média spekulují, že se Itálie chystá k libyjským břehům vyslat šest lodí a 700 vojáků, aby v zemi pomohli s bojem proti převaděčům migrantů. EU chce programem zajistit zlepšení operačních kapacit libyjské pobřežní stráže.
Migranti v Libyi.
Migranti v Libyi. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie poskytne Libyi podporu za 46 milionů eur (asi 1,2 miliardy Kč) na posílení schopností země chránit si hranice.

Oznámila to v pátek Evropská komise s tím, že program bude spoluorganizován Itálií, která se také bude podílet na dodatečném financování.

Libye je nyní hlavním místem, odkud se přes Středozemní moře především do Itálie vydávají migranti.

Unie se snaží příjezdy omezit také podporou libyjské pobřežní a pohraniční stráže, spolupráce je však komplikovaná nejistou politickou situací v zemi.

Program, placený z unijního svěřeneckého fondu pro Afriku, má zajistit zlepšení operačních kapacit libyjské pobřežní stráže, tedy vybavení od člunů po telekomunikační prostředky.

Umožnit má také vybavení operačních prostor na pobřeží, které by měly usnadnit komunikaci s dalšími rodícími se libyjskými službami.

Na jižní hranici Libye, kudy se především afričtí ekonomičtí migranti do země dostávají, bude v rámci programu financován pilotní projekt využívající sledovací prostředky tak, aby bylo možné zjišťovat dění v oblasti.

Itálie údajně vyšle až 700 vojáků

Italská vláda navíc v pátek schválila, že do Libye vyšle námořní jednotky, aby v zemi pomohly s bojem proti převaděčům migrantů. Misi musí ještě schválit italský parlament.

Italský premiér Paolo Gentiloni řekl, že mise by měla být považována za krok, který má podpořit schopnost libyjských úřadů ujmout se iniciativy v boji proti pašerákům lidí a kontrolovat své hranice a území, informovala agentura ANSA.

O pomoc Itálii požádala tento týden vláda v Tripolisu. "Je to kousek na cestě ke stabilizaci Libye a Itálie cítí svou povinnost se na ní podílet," prohlásil šéf italské vlády. Kabinet podle něj schválil to, co libyjská vláda požadovala, "nic více, nic méně".

Podrobnosti o italské operaci nebyly zveřejněny. Gentiloni pouze poznamenal, že Itálie "nevyšle obrovskou flotilu nebo eskadry".

Italská média spekulují, že se Itálie chystá k libyjským břehům vyslat šest lodí a 700 vojáků a také letouny, vrtulníky a drony.

Od ledna letošního roku bylo na libyjské potřeby z příslušné části unijního svěřeneckého fondu prioritně vynaloženo už 136 milionů eur (asi 3,5 miliardy Kč).

 

Právě se děje

před 3 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy