Státy EU budou bojovat proti pašerákům ve Středozemí až do roku 2018. Prodloužily operaci Sophia

ČTK ČTK
25. 7. 2017 15:01
Námořní operace EUNAVFOR Sophia, která se ve Středozemním moři snaží rozbíjet pašerácké sítě, bude fungovat nejméně do konce roku 2018. V úterý o tom rozhodly členské státy EU. Původní mandát měl vypršet 27. července. Evropská unie operaci spustila před více než dvěma lety. Důvodem byla uprchlická krize.
Loď s uprchlíky u břehů Libye.
Loď s uprchlíky u břehů Libye. | Foto: Reuters

Brusel - Země Evropské unie prodloužily až do konce roku 2018 mandát námořní operace EUNAVFOR Sophia, která bojuje proti pašování lidí ve Středozemním moři.

Lodě a námořníci, kteří jsou součástí operace, pomáhají i s výcvikem libyjského námořnictva a pobřežní stráže. Přispívají také k uplatňování zbrojního embarga OSN.

Mandát operace byl nyní také mírně rozšířen. Jde například o možnost lepšího sdílení zpravodajských informací s úřady členských zemí a s agenturami, jako je Europol či Frontext. Nově bude součástí činnosti také dlouhodobé sledování, aby bylo jasné, jak je výcvik libyjských námořníků úspěšný.

EU operaci spustila v roce 2015 v reakci na vývoj migrační krize. Proud migrantů ze severní Afriky přes Středozemní moře hlavně k italským břehům se ale zatím zastavit nepodařilo. Jedním z důvodů je trvající vládní vakuum v Libyi, která je z evropského pohledu klíčová pro úspěšné zastavení námořních tras gangů pašeráků lidí.

Do aktivní fáze přešla operace Sophia v říjnu 2015. Může identifikovat a zabavovat plavidla, u nichž je podezření, že slouží k převážení migrantů.

Operace od té doby přispěla k "neutralizaci" 470 lodí a italským úřadům bylo předáno 110 předpokládaných pašeráků lidí. Lodě operace také z moře zachránily kolem 40 000 lidí.

Stávající mandát operaci, se kterou na moři úzce spolupracují i plavidla Severoatlantické aliance, končil 27. července.

Česko dostalo dva roky na to, aby přijalo 2600 lidí, kdyby vláda pracovala průběžně, mohli jsme ty kvóty splnit, finanční pomoc nestačí. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy