Státy EU budou bojovat proti pašerákům ve Středozemí až do roku 2018. Prodloužily operaci Sophia

ČTK ČTK
25. 7. 2017 15:01
Námořní operace EUNAVFOR Sophia, která se ve Středozemním moři snaží rozbíjet pašerácké sítě, bude fungovat nejméně do konce roku 2018. V úterý o tom rozhodly členské státy EU. Původní mandát měl vypršet 27. července. Evropská unie operaci spustila před více než dvěma lety. Důvodem byla uprchlická krize.
Loď s uprchlíky u břehů Libye.
Loď s uprchlíky u břehů Libye. | Foto: Reuters

Brusel - Země Evropské unie prodloužily až do konce roku 2018 mandát námořní operace EUNAVFOR Sophia, která bojuje proti pašování lidí ve Středozemním moři.

Lodě a námořníci, kteří jsou součástí operace, pomáhají i s výcvikem libyjského námořnictva a pobřežní stráže. Přispívají také k uplatňování zbrojního embarga OSN.

Mandát operace byl nyní také mírně rozšířen. Jde například o možnost lepšího sdílení zpravodajských informací s úřady členských zemí a s agenturami, jako je Europol či Frontext. Nově bude součástí činnosti také dlouhodobé sledování, aby bylo jasné, jak je výcvik libyjských námořníků úspěšný.

EU operaci spustila v roce 2015 v reakci na vývoj migrační krize. Proud migrantů ze severní Afriky přes Středozemní moře hlavně k italským břehům se ale zatím zastavit nepodařilo. Jedním z důvodů je trvající vládní vakuum v Libyi, která je z evropského pohledu klíčová pro úspěšné zastavení námořních tras gangů pašeráků lidí.

Do aktivní fáze přešla operace Sophia v říjnu 2015. Může identifikovat a zabavovat plavidla, u nichž je podezření, že slouží k převážení migrantů.

Operace od té doby přispěla k "neutralizaci" 470 lodí a italským úřadům bylo předáno 110 předpokládaných pašeráků lidí. Lodě operace také z moře zachránily kolem 40 000 lidí.

Stávající mandát operaci, se kterou na moři úzce spolupracují i plavidla Severoatlantické aliance, končil 27. července.

Česko dostalo dva roky na to, aby přijalo 2600 lidí, kdyby vláda pracovala průběžně, mohli jsme ty kvóty splnit, finanční pomoc nestačí. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy