EU odložila největší mírovou misi. Kvůli bojům v Čadu

Zdeněk Mihalco
11. 2. 2008 10:55
Bezpečnostní situace v Čadu se však zlepšuje
Francouzští vojáci organizují evakuaci cizinců z Čadu
Francouzští vojáci organizují evakuaci cizinců z Čadu | Foto: Reuters

Ndjamena/Paříž - Měla to být dosud největší vojenská operace Evropské unie mimo území Evropy. Do Čadu a Středoafrické republiky chtěla unie vyslat 3700 vojáků. Jenže teď se situace zkomplikovala. Kvůli nestabilní situaci v Čadu EU misi odložila.

Vojáci států Evropské unie měli ve východním Čadu chránit statisíce uprchlíků ze sousedního súdánského Dárfúru.

Podle BBC jednotky nebudou v zemi rozmístěny nejméně v dalších čtyřech týdnech. Zatím budou unijní politici sledovat situaci a přemýšlet, zda vojáky do Čadu vůbec vyšlou.

Rozpaky už od začátku

Africká mise EU byla už od prvních plánů rozpačitá. Země unie se přely, kolik vojáků má kam jet a jakou techniku která země poskytne.

Problémem byly také peníze. Podle konečné dohody mělo Česko na více než třímiliardový rozpočet mise přispět zhruba 30 miliony korun. Spory se vedly i o to, jaký má vlastně být cíl mise. Navíc velké evropské země, například Británie a Německo, se mise odmítly zúčastnit.

Nakonec se unie dohodla, že většinu z vojáků budou tvořit Francouzi. Česko plánovalo misi podpořit dvěma veliteli, kteří se však nechystali odjet přímo do Čadu, ale měli sídlit ve velitelství mise ve Francii.

Zatím má ve své bývalé kolonii vojáky pouze Francie.

Co bude s uprchlíky

V desetimilionovém Čadu, bývalé francouzské kolonii, se mezitím začalo bojovat. Před týdnem se povstalci snažili ovládnout hlavní město Ndjamenu. Čadská armáda vyslala do bojů těžkou techniku.

Cizinci odjeli ze země. Také asi třicet tisíc místních obyvatel prchlo do sousedního Kamerunu. Asi sto lidí  zemřelo.

Nakonec se armádě podařilo povstalce z hlavního města vytlačit a v metropoli a okolí je nyní bezpečno.

Povstalci chtějí svrhnout současnou vládu, kterou podporuje Francie i Africká unie. Mezitím rostou obavy nevládních organizací, co bude se čtvrtmilionem uprchlíků z Dárfúru. Nemá je kdo chránit. A tak hrozí další zhoršení humanitární krize, navíc podpořené tím, že do Čadu míří další tisíce uprchlíků, protože v Dárfúru se opět bojuje.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Další zprávy