Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) přiznala, že epidemii smrtící eboly, která se od února šíří západní Afrikou, výrazně podcenila.
Terénní pracovníci v postižených zemích prý shromáždili důkazy o tom, že je počet mrtvých a nakažených v Libérii, Nigérii, Sieře Leone a Guineji pravděpodobně "obrovsky" podhodnocen.
Náš personál na místě narazil na důkazy toho, že byl rozsah epidemie obrovsky podceněn.
Podle posledních potvrzených zpráv už viru krvácivé horečky podlehlo 1069 lidí, neoficiální odhady ale hovoří o tom, že obětí může být přes dva tisíce.
"Náš personál na místě narazil na důkazy, že byl rozsah epidemie obrovsky podceněn. Je nezbytné přijmout mimořádná opatření. WHO koordinuje masivní rozšíření reakce mezinárodního společenství," cituje BBC z prohlášení Světové zdravotnické organizace.
Klíčem je Libérie, naznačují Lékaři bez hranic
Podle šéfky Lékařů bez hranic (MSF) Joanne Liuové potrvá asi půl roku, než se podaří epidemii eboly v západní Africe dostat pod kontrolu. Na místě je prý rozhodnější vedení ze strany WHO, cituje ji agentura Reuters.
"Pokud se nám nepodaří stabilizovat Libérii, nikdy nedokážeme stabilizovat celý region,“ uvedla v Ženevě poté, co se vrátila z Afriky.
Boj s epidemií komplikuje extrémní chudoba v postižených oblastech, z níž pramení špatná zdravotní péče, nedostatek lékařů, sester i zdravotního personálu.
Nedostatečná je i prevence a osvěta. Lidé v postižených oblastech jsou navíc vyděšení, což vyhledávání, izolaci a péči o nemocné komplikuje, konstatuje dále WHO.
Nigérií se nadto prostřednictvím textových zpráv šíří fáma, že vypití velkého množství slané vody zabrání infekci. Přestože ministr zdravotnictví obyvatele opakovaně vyzval, aby těmto zprávám nevěřili, dva lidé už kvůli překotnému pití slané vody zemřeli a další museli být hospitalizováni.