E.ON zvažuje žalobu na Německo kvůli jaderné energii

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 4. 2011 16:03
E.ON nechce platit daň z jaderného paliva a zároveň odstavovat rektory

Frankfurt - Energetická společnost E.ON vyhrožuje německé vládě žalobou. Nelíbí se jí, že má platit vysokou daň z jaderného paliva, když musí odstavovat některé reaktory.

Německo po březnové havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima nařídilo odstavit nejstarší reaktory a kancléřka Angela Merkelová oznámila, že do roku 2022 Německo od získávání energie z jádra úplně ustoupí.

"Jsou zde určité důvody pro podání žaloby," řekl šéf podniku Johannes Teyssen, jehož cituje týdeník WirtschaftWoche.

"Neumím si představit, jak chce někdo obhajovat daň z jaderného paliva, kdyby se životnost (jaderných elektráren) už neprodloužila," dodal Teyssen.

Vše změnila Fukušima

Elektrárenské podniky se přitom minulý rok dohodly s vládou na prodloužení životnosti jaderných elektráren v průměru o 12 let.

Za to však musí platit zvláštní daň z jaderného paliva, z které vláda vytváří fond na podporu investic do obnovitelných zdrojů. Teyssen řekl, že konečné rozhodnutí, zda podat žalobu, E.ON učiní do konce května.

Až dosud se s vládou chtěla soudit jen společnost RWE, což je konkurent firmy E.ON. RWE je přesvědčena, že německý zákon o jaderné energetice vládu neopravňuje k tomu, aby nařídila odstavit po celé zemi aktivní zóny reaktorů.

Obrat o 180 stupňů

Záměr do roku 2022 odstavit všechny jaderné reaktory v zemi německá kancléřka Angela Merkelová oznámila 15. dubna po jednání s premiéry německých spolkových zemí.

Místo jádra se Německo zaměří na obnovitelné zdroje. "Bavili jsme se o plynových a uhelných elektrárnách. Rychlejší odklon od jaderné energetiky povede k tomu, že budeme elektrárny nahrazovat," uvedla na tiskové konferenci Merkelová.

Obrat o stoosmdesát stupňů nastal v souvislosti s jadernou havárií ve fukušimské atomové elektrárně a následným volebním fiaskem v Bádensku-Württembersku také u vládní Křesťansko-demokratické unie (CDU) a jejího koaličního partnera Svobodné demokratické strany (FDP).

Příliš vysoké riziko

Když loni v září vláda kancléřky Angely Merkelové rozhodla, že prodlouží životnost jaderných reaktorů v Německu v průměru o dvanáct let, změnila tím verdikt rudo-zeleného kabinetu kancléře Gerharda Schrödera, který v roce 2000 oznámil, že Spolková republika ukončí provoz atomových elektráren do dvaceti let.

 

Právě se děje

Další zprávy