E.ON zastavuje jaderné elektrány. Poslechl Merkelovou

Ekonomika Ekonomika
17. 3. 2011 18:55
Premiér Nečas říká: Není důvod k obavám, naše zařízení jsou bezpečná
Isar - jaderná elektrárny patřící firmě E.ON
Isar - jaderná elektrárny patřící firmě E.ON | Foto: Reuters

Berlín - Německý energetický koncern E.ON oznámil, že zastavuje provoz ve své jaderné elektrárně Isar 1. Stejný krok hodlá učinit v dalších zařízeních vyrábějících elektřinu z atomu během pátku.

Největší energetická firma na evropském trhu tak rychle zareagovala na výzvu kancléřky Angely Merkelové, která po přírodní katastrofě v Japonsku oznámila, že Německo se dočasně vzdá služeb sedmi jaderných reaktorů postavených před rokem 1980.

Rozhodnutí kancléřky Merkelové je prozatím platné pro tři měsíce, kdy se bude německá vláda rozhodovat, zda prodlouží chystané odstavení jaderných elektráren v roce 2022. Podle Merkelové je jaderná katastrofa v Japonsku "zlomovým bodem v historii naší technologicky založené společnosti".

Český premiér Petr Nečas naopak uvedl, že nevidí důvod, aby Česko přehodnocovalo svoje plány na dostavbu jaderné elektrárny Temelín a na další využívání tohoto druhu energie.

"Z jaderných elektráren produkujeme jednu třetinu energie, odstavení by znamenalo ekonomický kolaps České republiky. Nedovedu si to vůbec představit... Naopak nadále počítáme s dostavbou Temelína," řekl podle agentury ČTK premiér po zasedání vlády.

Prohlédněte si některé z nejstarších jaderných elektráren:

V Německu ceny elektřiny, kterou do sítí producenti dodají v dubnu, vzrostly prudce nahoru - asi o pětinu, jak informuje internetové vydání deníku Financial Times.

Japonským energetikům se nedaří po pátečním zemětřesení a následné tsunami dostat pod kontrolu jadernou elektrárnu Fukušima 1. Hrozí stále výbuch reaktoru, i bez něj je úroveň radiace v třicetikilometrovém okruhu kolem elektrárny taková, že během šesti hodin dostane člověk v její blízkosti roční dávku záření.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy