E.ON zastavuje jaderné elektrány. Poslechl Merkelovou

Ekonomika Ekonomika
17. 3. 2011 18:55
Premiér Nečas říká: Není důvod k obavám, naše zařízení jsou bezpečná
Isar - jaderná elektrárny patřící firmě E.ON
Isar - jaderná elektrárny patřící firmě E.ON | Foto: Reuters

Berlín - Německý energetický koncern E.ON oznámil, že zastavuje provoz ve své jaderné elektrárně Isar 1. Stejný krok hodlá učinit v dalších zařízeních vyrábějících elektřinu z atomu během pátku.

Největší energetická firma na evropském trhu tak rychle zareagovala na výzvu kancléřky Angely Merkelové, která po přírodní katastrofě v Japonsku oznámila, že Německo se dočasně vzdá služeb sedmi jaderných reaktorů postavených před rokem 1980.

Rozhodnutí kancléřky Merkelové je prozatím platné pro tři měsíce, kdy se bude německá vláda rozhodovat, zda prodlouží chystané odstavení jaderných elektráren v roce 2022. Podle Merkelové je jaderná katastrofa v Japonsku "zlomovým bodem v historii naší technologicky založené společnosti".

Český premiér Petr Nečas naopak uvedl, že nevidí důvod, aby Česko přehodnocovalo svoje plány na dostavbu jaderné elektrárny Temelín a na další využívání tohoto druhu energie.

"Z jaderných elektráren produkujeme jednu třetinu energie, odstavení by znamenalo ekonomický kolaps České republiky. Nedovedu si to vůbec představit... Naopak nadále počítáme s dostavbou Temelína," řekl podle agentury ČTK premiér po zasedání vlády.

Prohlédněte si některé z nejstarších jaderných elektráren:

V Německu ceny elektřiny, kterou do sítí producenti dodají v dubnu, vzrostly prudce nahoru - asi o pětinu, jak informuje internetové vydání deníku Financial Times.

Japonským energetikům se nedaří po pátečním zemětřesení a následné tsunami dostat pod kontrolu jadernou elektrárnu Fukušima 1. Hrozí stále výbuch reaktoru, i bez něj je úroveň radiace v třicetikilometrovém okruhu kolem elektrárny taková, že během šesti hodin dostane člověk v její blízkosti roční dávku záření.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy